Спорт

Повеќе од 70.000 евра е штетата направена на арената Филип Втори!

Сподели:

Повеќе од 70 илјади евра изнесува штетата од демолирањето на Националната арена „Филип Втори Македонски“ по натпреварот помеѓу фудбалските клубови „Шкендија“ и Работнички“.

skrein stolcinja

За ова денеска информираше директорот на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење на државата Цветко Грозданов.

Во демолирањето што се случи од навивачи на „Шкендија“, дојде откако тој фудбалски клуб го освои националниот куп, се уништени над 300 столчиња,огромен дел од тартанот, кој поради оштетувањето веќе не е во употреба,гардероба, тоалети, тавани, дел од инсталациите.

Грозданов оцени дека хулиганството е голема дамка во историјата на македонскиот фудбал и апелира до организаторот, Фудабалската федерација на Македонија (ФФМ), и до учесниците на натпреварите, да не се повторуваат вакви случувања, а од медиумите поддршка, за, како што рече, стопирање на хулиганството кај дел од навивачките групи со што се уништува државен имот.

– До ФФМ доставивме официјална претставка со укажување и разгледување на можноста дека на одредени фудбалски клубови кои ќе се однесуваат недолично и нивните навивачки групи ќе го оштетуваат државниот имот нема да им дозволиме да играат на арената „Филип Втори“. Затоа апелирам до управите на клубовите да поведат сметка во контролирање на нивните навивачки групи, рече Грозданов.

Врз основа на снимките од безбедносните камери, укажа, ФФМ треба да покрене обвиненија против поединци за нанесување материјална штета на државен имот. Побарано е комесарот за безбедност да преземе поголема и посоодветна мерка на претпазливост при внесување распрскувачки материјали. На натпреварот, наведе Грозданов, е дозволено да се внесат над 500 парчиња пиротехнички материјали кои се фрлени на теренот.

skendija2

Грозданов побара ангажман на полицијата, како што рече, до празнење на арената по натпреварите и најави дека ќе иницираат законско зголемување на казните за да се спречи уништување државен имот на натпреварите.

– Го повикувам министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во иднина да преземе мерки полицијата да остане не само до свирежот на судијата туку до завршување и празнење на арената за да се напушти безбедно, рече Грозданов.

Натпреварот за националниот куп, посочи, ќе изгледаше величенствено доколку играчите беа поздравени и наградени, а не навивачката група да се симне на теренот и да го уништи.

 

извор – миа.мк

The post Повеќе од 70.000 евра е штетата направена на арената Филип Втори! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: