Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 373 нови случаи и 12 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 5.489 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 196
• Битола – 36
• Охрид – 20
• Кавадарци – 18
• Прилеп – 17
• Струмица и Гевгелија – по 11
• Велес – 9
• Крива Паланка – 7
• Куманово и Штип – по 6
• Кичево, Неготино, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 4
• Тетово, Кочани и Делчево – по 3
• Радовиш – 2
• Струга, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран – по 1
 
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54г, 66г, 68г, 71г, 79г ,87г, 87г и 87г), две починати лица од Битола (67г и 72г) и по едно починато лице од Кичево (75г) и Штип (74г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се шест починати лица со датум на смрт од 03.12. до 21.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Скопје (3), Битола(1), Куманово (1) и Струга (1). На возраст од 65 до 92 години. Три лица се починати во болнички услови и три лица се починати во домашни услови.
Регистрирани сe 320 оздравени пациенти од:
• Скопје – 175
• Прилеп – 24
• Битола – 19
• Кавадарци – 18
• Охрид – 13
• Велес – 9
• Гевгелија – 8
• Штип – 7
• Куманово – 6
• Ресен, Тетово и Радовиш – по 5
• Кичево и Валандово – по 4
• Струмица и Кратово – по 3
• Неготино и Кочани – по 2
• Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Свети Николе, Берово, Виница, Пробиштип и Пехчево – по 1
Досега во земјата се направени вкупно 1.591.522 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.507, бројот на оздравени пациенти е 211.548, на починати е 7.953, а бројот на активни случаи изнесува 5.006.
Сподели: