Руската армија го гранатираше Харков

Сподели

Руската армија жестоко го гранатираше вториот по големина град во Украина, Харков.

 

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, утринава соопшти дека руските сили го гранатирале Плоштадот на слободата во центарот на Харков.

Според извештаите, нападнати биле и станбените области на Харков со повеќекратни ракетни системи „град“, а во близина на градот веројатно биле користени високоексплозивни бомби.