“САМ ПРОТИВ СИТЕ” – Комична вечер со Жарко Јовановиќ

Сподели
 
 
 
Првите две претстави во Јавна Соба (Public Room) во Скопје поминаа со СТОЕЧКИ ОВАЦИИ за најдобриот комичар Жарко Јовановиќ (Ајде да зажмуримо).
 
“САМ ПРОТИВ СИТЕ” – најбараното и најсмешното стенд ап шоу во Македонија во кое маестрално се прикажани различни ситуации од животот гледани низ призмата на многу јавни личности (Стојанче Ангелов, Стево Пендаровски, Ѓорѓи Иванов, Никола Груевски, Зоран Заев, Димитар Ковачевски, Зоран Дамјановски-Циц, Максим Димитриевски, Васко Ефтов, Кирил Поп Христов, Мето Јовановски, Сашко Коцев, Горан Пандев, Марко Маринковиќ-Слаткар, Огнен Јанески, Марија Пијаманов-Плевнеш, Раде Шербеџија, Александар Вучиќ, Ана Брнабиќ, Тито и др.) без никакви претензии, навреди или омаловажување, со сета почит кон истите), а претставени на сцената само од еден човек – Žarko Jovanović.
 
Поразлично од класичен стенд ап, театарски имитирајќи ги овие ликови Жарко навистина ја оправда големата заинтересираност на публиката за овој настан.
 
Затоа, купете билети навреме на платформата на Продукција Златен Заб www.zlatenzab.mkбидејќи првите два настани беа распродадени во краток временски интервал и се бараше билет повеќе, побрзајте за да не ви прераскажуваат другите…
 
 
 

 

Жарко Јовановиќ е дел од ансамблот на Народен Театар Куманово

Активни претстави

  • “Секс и лаги” во режија на Драгана Таневска… Претстава која добива награда “Најдобра претстава” на последното издание на фестивалот Денови на Комедија во Куманово.
  • “12 Гневни луѓе” , режија Ирена Стеријовска
  • “Вообразен болен” од Молиер во режија на Драгана Гунин

Моментално игра во претставата” За кого бијат камбаните” од Хемингвеј во режија на Мартин Кочовски, чија премиера беше почетокот на мај …
Со своето уникатно стенд ап шоу “Сам против сите” пред преполна сала публика учествуваше на затворањето на овогодинешниот театарскиот фестивал “Петре” (во чест на Петре Прличко).

Претходно, пред да биде дел од Кумановскиот театар играше и во Белград во театарот КПГТ – “Казалиште позориште гледалишче театар“… Театарот на Љубиша Ристиќ каде играле  порано и уште играат македонски актери како Ана Костовска, Кирил Поп Христов и други…

Дел е од тв емисијата Еден на Еден, две сезони. Има свој сопствен Youtube канал Ајде да зажмуримо.