Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 246 пешаци за преминување на улица надвор од пешачки премин

Сподели:

 

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на државава за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, при што санкционирани се 246 пешаци.

Притоа 195 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 27 за минување на црвено светло. Од нив 51 на територија на СВР Велес, 50 на територија на СВР Тетово, 35 на територија на СВР Скопје…

За време на контролата регистрирани се и 107 останати прекршоци.

Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано, апелираат од МВР. 

Сподели: