Шок за големиот пријател на Коби и шампион со него на НБА дури пет пати!

Сподели

Американскиот кошаркарски тренер и генерален менаџер, Дерек Фишер доби отказ поради лоши резултати.

фото: David Dow/NBAE via Getty Images)

Женскиот НБА тим на Лос Анџелес Спаркс му врачи отказ на тренерот и генерален менаџер Дерек Фишер.

Како што беше најавено, Фред Вилијамс ќе ја извршува функцијата преоден тренер додека не се најде конечно решение за клупата на Спаркс.

Што се однесува до позицијата генерален менаџер, Спаркс во моментов „тргнале“ во потрага и засега нема индикации кој би можел да го наследи Дерек Фишер.

Фишер доби отказ поради слабите резултати, по 12-20 од претходната сезона, оваа сезона ја започнаа со 5 победи и 7 порази, а Спаркси сметаат дека е време за промени.

Дерек Фишер има долга и успешна кариера и е најпознат по своите игри во дресот на Лос Анџелес Лејкерс.

Инаку, Коби Брајант и Фишер беа многу добри пријатели.

Тие двајца беа заедно во Лејкерси веќе 13 сезони и имаат освоено пет титули.

The post Шок за големиот пријател на Коби и шампион со него на НБА дури пет пати! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico