Вести Македонија

Со какви позиции ќе настапи ДУИ во преговорите

Раководството на ДУИ денеска во Мала Речица ќе расправа со какви позиции ќе настапи пред преговорите на партискиот лидер Али Ахмети, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за идна владина коалиција, јавува 24 Вести.

Според неофицијални информации, партијата ќе ги анализира сите опции, од тоа дали да одат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ или со СДСМ, но и можноста да предложат техничка влада или пак да станат опозиција.

Ќе се анализираат и последиците што би ги претрпела партијата во зависност од одлуката што ќе ја донесат.

Сподели: