Спорт

Составот на Германија за ЕУРО 2016

Сподели:

Селекторот на светскиот шампион Германија, Јоаким Лев го објави списокот на 27 фудбалери за претстојното Европско првенство 2016 во Франција.

германија

Голмани: Мануел Нојер (Баерн Минхен), Бернд Лено (Баер Леверкузен), Марк-Андре Тер Штеген (Барселона)

Одбрана: Скадар Мустафи (Валенсија), Јонас Хектор (Херта), Бенедик Ховедес (Шалке 04), Матс Хумелс (Борусија Дортмунд), Емре Чан (Ливерпул), Антонио Рудигер (Рома), Жером Боатенг (Баерн Минхен), Себастијан Руди (Хофенхајм )

Среден ред: Сами Кедира (Јувентус), Бастијан Швајнштајгер (Манчестер Јунајтед), Месут Озил (Арсенал), Андре Ширле (Волфсбург), Марко Ројс (Борусија Дортмунд), Јулијан Дракслер (Волфсбург), Тони Крос (Реал Мадрид), Марио Гетце (Баерн Минхен), Карим Белараби (Баер Леверкузен), Јулијан Брант (Баер Леверкузен), Лерои Сане (Шалке 04), Јулијан Вајгл (Борусија Дортмунд) , Џошуа Кимих (Баерн Минхен).

Напад: Лукас Подолски (Галатасарај), Томас Милер (Баерн Минхен), Марио Гомез (Бешикташ).

Германија на ЕУРО 2016 е во групата Ц, заедно со Украина, Полска и Северна Ирска.

германија1

The post Составот на Германија за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: