Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Заминувам од позицијата министер, горд на сработеното

  “Ми беше чест и задоволство во изминатите 4 години да ви служам. Заедно поминавме многу во историски најтешкиот период за македонското здравство. Поддршката која ја добивавме јас и моите колеги ни даваше сила да продолжиме напред и да ја водиме битка со пандемијата. Одново да се бориме за секој живот и да се грижиме […]

Вести Македонија Ударни вести

На Хематологија заврши инсталацијата и обуката за работа на новиот проточен цитометар

  На Клиниката за хематологија заврши инсталацијата и обуката за работа на новиот проточен цитометар. Набавката на новиот апарат ќе ја унапреди и осовремени работата и ќе овозможи адекватно да се одговори на секојдневно зголемениот обем на работа.         Лабораторијата за имунолошки анализи на Клиниката е единствена од овој вид во нашата […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Седумте пациенти се во добра состојба и ќе останат на болничко лекување во Софија до петок

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово разговараше со д-р Иван Поромански, директор на болницата Пирогов во Софија, каде се хоспитализирани седумте пациетни кои ја преживаеја страотната сообраќајка која се случи вчера утрото на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. -“Седумте пациенти кои се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се стабилни […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Граѓаните имаат избор да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно

  Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани. Целта е да се одржи релативно стабилната епидемиолошка состојба и да се зголеми интересот за вакцинацијата, истакна министерот д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата 360 степени. -Во моментов на некој начин ние сме еден […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Изградбата на Клинички е транспарентен, помина времето на криминални зделки во здравството

  „Конечно треба да сфатите дека криминални зделки на тоа што сте учени веќе нема, во нашиот здравствен систем“ – истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче, одговарајќи на пратеник од ВМРО ДПМНЕ, кој во Собранието постави пратеничко прашање за изградбата на новиот Клинички центар.     -Клиничкиот центар што вие требаше да го правите […]