Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин го потпиша указот за признавање на независноста на проруските региони во Украина

  Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во телевизиско обраќање до нацијата ја образложи одлуката според која го призна суверентитетот на т.н. Доњецка Народна Република и т.н.Луганска Народна Република во Украина, кои не се признаени од ниту една членка на ОН. “Приклучувањето на Украина во НАТО е директна закана за безбедноста на Русија”, рече Путин во […]