Вести Свет Топ теми Ударни вести

ОН бара итен прекин на борбите и пристап до нуклеарната електрана во Запорожје

  Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) одржа итен состанок во врска со ситуацијата во нуклеарната електрана во Запорожје, која од пролетва се наоѓа под руска окупација. Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, рече дека е екстремно критична. Откако неколку пати беше гранатирана нуклеарната […]

Вести Свет Ударни вести

Генералниот секретар на ОН Гутереш во Москва, бара прекин на огнот

  Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска, како што е најавено, ќе ја посети Москва на средба со рускиот претседател Владимир Путин, со надеж дека ќе разговара за тоа што може да се направи за да се постигне мир во Украина, пренесува РСЕ. Тој вчера престојуваше во Анкара каде што беше примен од претседателот […]