Вести Свет

Ердоган денеска ја започнa тридневната балканска турнеја

  Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започнa тридневната балканска турнеја за зајакнување на регионалните врски во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска, јави турската агенција Анадолу. Во првиот дел од посетата, Ердоган беше официјално пречекан во Сараево. Тој ќе оствари директни и меѓуделегации состаноци со тричлениот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Гутереш и Ердоган на средба со Зеленски во Украина

  Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш треба да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Лавов, град во западна Украина, речиси шест месеци по руската инвазија врз таа држава, пренесува МИА. Тројцата лидери ќе разговараат за неодамнешниот договор за извоз на украинско жито, но и за […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин и Ердоган денеска на средба во Сочи

  Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, ќе разговараат денеска во Сочи за енергетиката и за проширување на трговско – економските врски, соопшти Кремљ. „Согласно договорите постигнати на билатералниот состанок на претседателите во Техеран на 19 јули, планирано е детално да се разговара за темата руско – турска мултилатерална соработка, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Северна Македонија и Турција продолжуваат со одлична билатерална и економска соработка

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска во Истанбул оствари средба со претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган.     На средбата, на која присуствуваа и министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заеднички беа констатирани традиционално добрите и пријателски односи помеѓу двете […]