Вести Македонија Ударни вести

Филипче за “Политико”: Набавката на вакцини не смее да биде политичко прашање

  Министерот Филипче во изјава за “Политико”, ја коментираше актуелната состојба со набавката на вакцини во Европа и нашата земја.         Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека на набавката на вакцини не гледа како политичко или геополитичко прашње и дека приоритет е зачувување на јавното здравје.   Филипче истакна дека сите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

„Политико“ ги критикува еврокомесарот Вархеји и Европската народна партија дека се „меки“ кон Борисов и Софија

  Во анализата на работата на Европската комисија за годинава, „Политико“ се осврнува и на работењето на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и бугарската блокада на почетокот на преговорите за влез во ЕУ на Северна Македонија. Според угледниот онлајн медиум, Вархеји, како и евопската групација на десничарски партии наречена „Европска народна партија“ (ЕПП) не се спротивставиле доволно […]