Вести Македонија Ударни вести

Објавен е конкурсот за доделување на државната награда “Гоце Делчев“ 2021

  Министерството за образование и наука информира дека денес е објавен конкурсот за доделување на државната награда „Гоце Делчев“ во 2021 година. Со наградата, која се доделува за научна книга или дело објавено во 2020 година, се оддава општествено признание за особено значајно остварување од интерес на Република Северна Македонија во областа на науката. Право […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. Тој во своето обраќање по повод доделувањето на признанието, изрази уверување дека преку оваа иницијатива ќе се придонесе кон вреднување на трудот и знаењето […]

Вести Македонија Спорт

За Ардијан освојувач на бронзен медал на ЕП во бокс за младинци, 100.000 денари од Град Скопје

  Младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за младинци, кое пред две недели се одржа во Будва, денеска гостуваше кај градоначалникот Петре Шилегов. На средбата присуствуваше и претседателот на Боксерската федерација, Примислав Димовски и претставници на Боксерскиот клуб „Шкупи“ од Скопје.     По предлог на градоначалникот Шилегов, за […]