Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски му го врачи мандатот на Димитар Ковачевски

  Претседателот Стево Пендаровски, врз основа на член 84, став 1, алинеја прва, од Уставот на Република Северна Македонија денеска му го врачи мандатот за состав на Владата на Димитар Ковачевски, претседател на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија.     „Врз основа на член 84, став 1, алинеjа прва од Уставот на Република Северна Македонија и известувањето за предлогот за мандатaр […]

Вести Македонија

Советот на јавни обвинители утре ќе заседава за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители утре во 11 часот ќе одржи седница на која треба да ја започне постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако таа беше приведена поради злоупотреба на службената положба и овластување во случајот „Рекет“. Седницата на Советот ќе биде затворена за јавноста. Претхоно од Јавното обвинителство за гонење организиран […]

7 дена Вести Македонија

Констатирани оставките на пратениците кои станаа градоначалници

Собранието на Република Македонија денеска на почетокот на 18. седница ги констатира оставките на пратениците кои во првиот круг од локалните избори добија градоначалнички мандати. Петмината пратеници кои станаа градоначалници во првиот круг од изборите се Петре Шилегов, Стефан Богоев, Сашо Поцков, Коста Јаневски и Максим Димитриевски. Нивните пратенички места, како што објави МИА, се очекува да […]

Вести Македонија

Уставниот суд не поведе постапка, мандатот на градоначалниците им завршува на 15 мај

Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста и на законитоста на иницијативите со кои се бараа измени во Законот за локална самоуправа и во Изборниот законик за продолжување на мандатот на градоначалниците и на советите на општините. Ова значи дека актуелните закони остануваат на сила, односно на градоначалниците […]

Вести Изјави Македонија

Заев:Очекувам Иванов да ми го даде мандатот

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес-конференција изјави дека очекува од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да му го додели мандатот за формирање на нова влада, бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во изминатите 20 дена не успеа да состави владина коалиција. – Груевски никогаш повеќе нема да биде премиер. Се докажа дека Груевски […]

Вести Изјави Македонија

ДУИ:Денеска не донесовме одлука,Груевски ќе го врати мандатот

ДУИ започна сеопфатен процес на консултации со членството но и со наши пријатели од партијата и меѓународната заедница за петте предлози на Али Ахмети како можни после изборите. Дебатата беше конструктивна за да се донесе најздравата одлука. Едногласно заклучивме дека таа дебата не може да биде исцрпена денеска и немаме аргументи да се определиме за […]