Вести Македонија Ударни вести

Парламентарното мнозинство ги избра новите министри во Владата

  На предлог на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, доцна вчера, со мнозинство гласови, Собранието на Република Северна Македонија ги избра четворицата нови министри. Новите министри во Владата беа изгласани со 65 пратеници “За” и без ниту еден глас против, што претставува зголемување на актуелното парламентарно мнозинство.         […]

Вести Македонија Ударни вести

Собранието ги разреши министрите Сали, Алити и Чупи

  Во рамки на 104-та седница за владината реконструкција, собранието ги разреши министерите од Алтернатива – за здравство Беким Сали, за информатичко општество и администрација Адмирим Алити и министерот без ресор задолжен за дијаспора Џемаил Чупи. „За“ разрешувањето на Сали гласаа 65 пратеника, а за Алити и за Чупи „за“ беа 64 пратеници, а против […]

Вести Македонија Свет

Хелсиншки: 61 функционер ја поддржа Декларацијата против корупција

Хелсиншкиот комитет истакнува дека можноста за изразување на поддршка на институциите за борба против корупцијата не завршува. Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека Декларацијата за борба против корупцијата досега e потпишана од јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, специјалната обвинителка Катица Јанева, 18 министри и еден заменик-министер, градоначалникот на Градот Скопје и градоначалниците […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

Во Солун во тек е средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, јави известувачот на МИА. Средбата се одржува на маргините на квадрилатералниот состанок, на кој покрај Димитров и Коѕијас, учествуваат и министрите за надворешни работи и на Бугарија и Албанија. Во македонската делегација се во […]