Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поведе постапка за узурпација на просторот на поликлиниката „Бит Пазар“

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје синоќа до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за две лица против кои е поведена постапка за кривично дело – Узурпација на недвижности согласно член 225 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од 45 и 42 […]

Вести Македонија Ударни вести

Уставниот суд не поведе постапка за членот 110 од Законот за Јавното обвинителство

  Поради интерес на јавноста Уставниот суд информира дека одлучи да не поведе постапка за членот 110 од Законот за Јавното обвинителство  оспорен во предметите У.бр.19/2022 и У.бр.39/2022, што значи тој член останува во правниот промет, информираат оттаму.   “Уставниот суд оцени дека во функција на заштита на уставно загарантираните основни слободи и права на […]

Вести Македонија Ударни вести

Покрената постапка за штетен договор за поставување на светлечки билборди

  Отпочната е постапка за билбордите и светлечките реклами низ градот, не само пред Град Скопје туку и пред судските инстанци и Комисијата за заштита на конкурентноста бидејќи се утврдени прекршувања, објасни на денешната Седница на Советот на Град Скопје, градоначалничката Данела Арсовска, одговарајќи на советничко прашање. – Што се однесува до Град Скопје соодветно ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поведе постапка за сообраќајна несреќа со смртни последици во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 од Кривичниот законик. Осомничениот 53-годишник, на 5 декември, со возило „Мини купер“, навлегол на крстосницата меѓу улиците „Пијанец“ и „Козле“, без да го пропушти возилото кое веќе се […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО Битола со постапка за загрозување на сигурноста при семејно насилство

  Постапувајќи по поднесена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот ја загрозил сигурноста на неговата поранешна сопруга, непочитувајќи го решението на Основен суд Битола со кое му била изречена забрана […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор и постапка против маж од Гевгелија кој ја претепа сопругата

  Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. Осомничениот, во раните утрински часови на 4 септември, кај споменикот „Сава Михајлов“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Управител обвинет за употреба на фалсификувана лиценца за меѓународен превоз на патници

  По спроведена опсежна претходна постапка и направените детални проверки, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против едно физичко и едно правно лице за продолжено кривично дело – Фалсификување исправа. Обвинетиот 41-годишник, како управител на правното лице од Рашче, искористувајќи ист траен однос, исти прилики и слични околности, преку возачите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јавното обвинителство со истрага против висок владин функционер

  Предметен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца хрватски државјани и еден државјанин на РСМ. Според опишаните дејствија во наредбата, постои основано сомнение дека првоосомничениот – висок функционер во Владата на РСМ во својство на службено лице, сторил кривично […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР најостро ги осудува сите облици на насилство, а особено во текот на изборната кампања

Во врска со вчерашниот случај на физичка пресметка помеѓу повеќе лица, кој се случи на ул. Гвадалахара во населбата Шуто оризари, Министерството за внатрешни работи информира дека веднаш по добиената пријава за нарушување на јавниот ред и мир, преземени се мерки за расчистување на кривично-правниот настан. Идентификувани се и повикани на разговор пет лица кои […]

Вести Македонија

Уставниот суд не поведе постапка, мандатот на градоначалниците им завршува на 15 мај

Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста и на законитоста на иницијативите со кои се бараа измени во Законот за локална самоуправа и во Изборниот законик за продолжување на мандатот на градоначалниците и на советите на општините. Ова значи дека актуелните закони остануваат на сила, односно на градоначалниците […]