Вести Македонија Ударни вести

Двајца ученици во Турција се повредени, но не се во животна опасност

  Министерството за надворешни работи преку своите Амбасадата во Анкара и генералниот конзулат во Истанбул внимателно ја следи ситуацијата во југоисточна Турција по силниот земјотрес рано изутринава, и во континуитет известува за состојбата во загрозените подрачја. Информациите од теренот упатуваат за исклучително силен земјотрес со големи последици по животите на луѓето затекнати во погодениот регион; […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На вчерашниот протест повредени се 47 полицајци од кои 11 со потешки повреди

  На вчерашниот протест повредени се 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир. На сите повредени полициски службеници им е укажана лекарска помош, а потешко повредените се пренесени во медицинските установи за санирање на повредите и медицинска нега. Притоа, констатирани се повеќе нарушувања на јавниот […]

Вести Свет Ударни вести

DW: Крвопролевање во Лас Вегас

Во напад на музички фестивал во Лас Вегас загинаа најмалку 20 лица, а повеќе од 100 се повредени, од кои дел се во тешка состојба, пренесе Дојче веле. На концерт во рамките на кантри-музички фестивал во американската туристичка метропола Лас Вегас напаѓач почнал да пука околу себе и притоа убил дваесет, а повредил најмалку 100 лица. […]

Uncategorized Вести Свет Топ теми Ударни вести

Референдумот за осамостојување на Каталонија со повредени во брутална полициска акција

Досега се регистрирани 38 повредени лица, најголемиот дел од нив со помали повреди, соопштија здравствените органи во Каталонија, додека во оваа шпанска покраина се случува масовна полициска акција со брутално насилство за да се спречи референдумот за осамостојување на Каталонија од Шпанија. Каталонскиот водач Карлес Пуџдемон го осуди, како што рече, „неоправдливото насилство“ од шпанската […]

Вести Свет

Во бомбашки напади во Пакистан, 18 загинати и 92 повредени лица

Најмалку 18 лица загинаа, а 92 се повредени во два одвоени напади во Пакистан, кои се случија во период од неколку часа. Дванаесет лица денеска загинаа, а 52 се повредени откако две бомби експлодираа пред зграда на окружниот суд на северозападот на Пакистан, рече претставник на спасувачките служби. – Досега пронајдовме 12 тела на адвокати, […]