Тешка сообраќајна несреќа во Бугарија: Загинаа 46 македонски државјани

фото БГНЕС
Сподели

 

Тешка несреќа се случи ноќеска во два часот на магистрала Струма, во близина на Перник.

45 лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Струма. Во автобусот патувале 52 лица, од кои биле 12 малолетни лица. Седум лица се живи и сместени се во болницата во Софија. Сите 7 лица се со тешки изгореници, тешки повреди и со тешка психотраума.

Автобусот се враќал од Истанбул за Скопје.