Вести Свет Ударни вести

Ципрас во премиерската палата официјално му ја предаде функцијата на Мицотакис

 

Лидерот на Нова демократија и нов премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис денеска положи свечена заклетва по победата на неговата партија на парламентарните избори.

Досегашниот претседател на грчката Влада, Алексис Ципрас во премиерската палата официјално му ја предаде функцијата на идниот премиер на Грција, Мицотакис.

Сподели: