Спорт

(Видео+Фото) Џордан пред 35 години играше против Ц.Ѕвезда, а нивното лого го чуваше во студентската соба!

Сподели:

35 години зад нас откако, најдобриот кошаркар на сите времиња, Мајкл Џордан играше против јуниорите на Црвена Ѕвезда, во натпревар во кој тимот на Северна Каролина ја победи Црвена Ѕвезда од 105:104 по две продолженија.

Мајкл Џордан беше најзаслужен во победата над Црвена Ѕвезда откако постигна 32 поени, а натпреварот беше одигран на 23 октомври 1983 година, во рамките на турнирот што се одржа во Солун.

Тогашниот тренер на Ѕвезда, Ранко Жеравица многу ја ценеше американската колеџ кошарка и сакаше да ги испрати своите тимови на обука со цел да соберат што е можно повеќе искуство.

Од друга страна, Ранко, исто така, беше ценет кај американските експерти и беше добар пријател и со тренерот на Северна Каролина, Ден Смит.

За екипата на Црвена Ѕвезда во која помошник тренер беше Божидар Маљковиќ, меѓу другите, тогаш настапуваа и Жижиќ, Предраг Богосављев, Зуфер Авдија, Стеван Караџиќ, Зоран Радовиќ, Слободан Јанковиќ, Срѓан Дабиќ …

Од друга страна, во тимот на Северна Каролина настапуваа Мајкл Џордан, Сем Перкинс, Мет Доерти, Кени Смит, Бред Доерти …

Според сведочењето на кошаркарите на Црвена ѕвезда, малку го делеше тимот од победа, но Џордан ја украде топката и постигна одлучувачки поени.

Во таа прилика, тој доби знаме на Црвена Ѕвезда од нашите играчи, што го чуваше на ѕидот од својата студентска соба.

Сега веќе покојниот Ранко Жеравица за Џордан рече: “Имав можност да видам многу кошаркарски таленти низ целиот свет, но Џордан е навистина кошаркар од вонсериска класа”.

Интересно е тоа што многу години подоцна, кога работеше како тренер на Универзитетот на Северна Каролина, Стеван Караџиќ од Смит доби книга со посвета на која пишуваше: “Играчот, кој речиси го порази големиот Мајкл”.

Мајкл Џордан мина 15 сезони во НБА лигата со 30,12 поени по натпревар во регуларната сезона. Освои шест НБА шампионати со Чикаго Булс, беше 10 пати најдобар стрелец и 5 пати најкорисен играч во лигата МВП.

Девет пати беше избран во првиот дефанзивен тим, а три пати беше најдобар по бројот на украдени топки. Од 1983 година, што е рекорд, 49 пати се појави на насловната страница на списанието Sports Illustrated, а во 1991 година беше прогласен за спортист на годината од страна на магазинот.

Во 1999 година беше прогласен за “најголем северноамерикански спортист на 20-от век”, во изборот на спортскиот канал ESPN, а втор е на листата на најдобрите спортисти на векот од страна на Асошиетед прес.

Неговиот моќен одраз и забивањето од линијата за слободни фрлања му го донесоа и прекарот “Ер Џордан” и “Неговото воздушно височество”.

The post (Видео+Фото) Џордан пред 35 години играше против Ц.Ѕвезда, а нивното лого го чуваше во студентската соба! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: