Алтернатива Настани Ударни вести

Во МОБ ќе се одржи 20. издание на OFFest

Сподели:

 

Дваесеттото издание на OFFest ќе се одржи во МОБ, од 9 до 13 ноември во Скопје. Планираната програма е свежа, разновидна и возбудлива, една од најинтересните во скорешната историја на фестивалот.

 

 

Сеќавањата на делото на големата португалска пејачка легенда Amália Rodrigues (1920-1999) ќе бидат освежени со настапот на извонредното дуо LINA_RAÜL REFREE (Португалија/Шпанија), коешто испорачува осовремено и надградено фадо, музика што ги надминува географските одредници, како и со проекцијата на документарниот филм „The Art of Amalia”, посветен на култната кралица на фадото.

 

 

Мистичниот минимализам, имагинарниот фолк и нескротливата музичка фантазија и вештина на триото ŠIROM (Словенија), во комбинација со апокалиптичната самба на извонредниот гитарист/композитор и воедно еден од најзначајните експоненти на современата бразилска музика KIKO DINUCCI, ветуваат исклучително концертно доживување од највисок ранг.

 

 

 

Конечно, величествената моќ на еден од најинвентивните и најоригиналните африкански автори BLICK BASSY (Камерун/Франција) одлично се вклопува во неодоливиот шарм, визија и поезија на PIJAN SLAVEJ (Македонија), новиот проект на Бранислав Николов – фронтменот на Фолтин.

 

Сподели: