Во последните 24 часа регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19

Сподели

 

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
 
Направени се 1.798 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 67, Битола – 24, Прилеп – 8, Охрид – 5, Берово – 4, Тетово и Кичево – по 3, Куманово – 2, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица, Кочани, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (124), регистрирани се 22 реинфекции.
 
Регистрирани сe 114 оздравени пациенти од: Скопје – 66, Битола – 21, Берово и Тетово – по 4, Куманово и Струмица – по 3, Прилеп, Кавадарци, Штип и Радовиш – по 2, Кичево, Велес , Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени  починати лица.
 
Направени се 1.798 тестови преку: ИЈЗ-171, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-22, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–121, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-32, Биотек-41, Систина-46, лабораторија Лаор-32, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-7, Генеа-17, Никоб Лаб-128, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 832.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.015.726 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.434, бројот на оздравени пациенти е 299.653, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 503.
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145473, Активни 266
Куманово 16628, Активни 9
Битола 15277, Активни 86
Прилеп 14135, Активни 19
Тетово 13449, Активни 7
Кавадарци 10629, Активни 19
Велес 9760, Активни 17
Гостивар 9573, Активни 3
Охрид 8831, Активни 19
Струмица 8050, Активни 5
Штип 8014, Активни 10
Кичево 5613, Активни 13
Кочани 5073, Активни 3
Струга 4715, Активни 2
Гевгелија 4399, Активни 3
Неготино 3677, Активни 3
Ресен 2714, Активни 2
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2528, Активни 0
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1972, Активни 2
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1653, Активни 9
Валандово 1485, Активни 0
Виница 1390, Активни 2
Пробиштип 1265, Активни 0
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 964, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 828, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0