7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

И ова утро во Македонија имаме претежно сончево и топло време. Насекаде над Македонија па и околу Македонија имаме ведро време, како најава за сончев и топло ден.

МАКЕДОНИЈА – Во Македонија во текот на денот не очекува сончево и топло време со пораст на температурите, како на утринските така и на максималните дневни кои што ќе се движат во границите на повеќегодишниот интервал за овој период до годината. Ќе дува доумерен североисточен и северозападен ветер. Утринските температури од 8 до 18 степени, додека пак максималните дневни од 24 до 35 степени. УВ индекс 8.

СКОПЈЕ – Во Скопје денес сончево и топло време. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 15 степени, а максималната дневна температура ќе достигне до 33 степени. УВ индекс 8.

МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – И во следните денови нашата држава ќе биде под влијание на поле на висок воздушен притисок кој што ќе условува претежно сончево и се потопло време со константен пораст на температурите кои ќе бидат едни од малкуте променливи параметри во следните денови. Во петок и сабота сончево и топло време, утринските температури од 10 до 20 односно од 11 до 21 степен, додека пак максималните дневни температури ќе се движат од 25 до 36 степени во петок, односно од 28 до 38 ст%

Сподели: