7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

МАКЕДОНИЈА – Времето претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура од 12 до 20, а максималната 24 до 32 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 17 до 29 степени.

Продолжува периодот на променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе се задржи под просекот за овој период од годината, но ќе бележи благ пораст. Преодно стабилизирање со посончево и потопло време ќе има во сабота.

Сподели: