7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

 

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде претежно сончево и студено. Ќе дува слаб југоисточен ветер. Maксималните дневни температури ќе се движат од 2 степени во Берово, Маврово и Крива Паланка 3, Прилеп 4, Скопје и Кавадарци 5, Охрид 6, Гевгелија 7 степени.

И утре времето ќе биде претежно сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималните температури утре ќе се движат од -6 во Маврово, -3 во Скопје, – 1 во Гевгелија.

Дневните температури во Скопје ќе достигнат до 7 степени, Маврово 4, Охрид 5, Прилеп 6, Кавадарци и Гевеглија 8.

Во недела се очекува да биде сончево со мала до умерена локална облачност, по котлините ќе има услови за појава на магла. Минималните температури ќе де движат од -6 до 1, а дневните од 4 до 11 степени.

Сподели: