ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели

 

МАКЕДОНИЈА – Претпладне сончево со мала, а вдолж Повардарието умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Попладне облачноста и брзината на ветерот ќе се намалат. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19 степени.

 

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Претпладне умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.

T= 15 °C, P= 984 hPa, U= 48 %, V= 5 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)