7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

МАКЕДОНИЈА – Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во текот на ноќта во источнит Утринската температура ќе се движи од -1 до 5, а дневната од 2 до 10 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно. Во утринските часови ќе има појава на слаба магла. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 0, а дневната ќе достигне до 5 степени.

Од петок се очекува значително затоплување, особено на повисоките места и на планините што ќе услови топење на снежната покривка.

Сподели: