7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

 

МАКЕДОНИЈА – Денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, пообилни во југоисточните делови (до вечер локално над 35 л/м2), каде ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи и засилен ветер. На планините врнежите ќе бидат од снег, а во западните делови претпладне ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Снежната покривка на планините ќе се зголеми. До крајот на денот врнежите ќе престанат. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 8, а максималната од 5 до 12 степени.

 

 

Во Скопје претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд, а попладне врнежите ќе престанат и облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 6 до 8 степени.

Следните денови ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините ќе врне снег. П

Сподели: