Вести Македонија Ударни вести

За олимпискиот вицепрвак Георгиевски 300.000 денари од Град Скопје

Сподели:

 

На иницијатива на градоначалникот Шилегов, Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија над 80 килограми) на Олимписките игри во Токио, Дејан Георгиевски. Оваа одлука ќе се најде на дневниот ред на следната седница на Советот на Град Скопје.

 

 

Дејан Георгиевски по историскиот настап на Олимписките игри, каде што го освои сребрениот медал, стана најуспешниот македонски спортист на Олимписките игри, а ова е прв медал за нашава држава по пауза од 21 година.

 

 

Олимпиецот Дејан Георгиевски беше пречекан од голем број  граѓани.

 

 

Сподели: