Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Честитки за победата на Румен Радев

Сподели:

 

Премиерот Зоран Заев му ја честиташе победата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, на претседателските избори што се одржаа денеска.

“Во телефонскиот разговор што го имав со Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, му ја честитав победата на претседателските избори и посакав добробит за нашиот сосед и за целиот бугарски народ.
Се согласивме дека Бугарија и Северна Македонија ќе продолжат низ дијалог и меѓусебно разбирање да бараат решенија во име на заедничката европска иднина”, напиша премиерот Заев на својот официјален ФБ профил.
 
 
 
Сподели: