Вести Македонија Статуси Ударни вести

Димитров: Долниот дом на Шпанија го ратификуваше протоколот за НАТО

  Долниот дом на шпанскиот Парламент денеска го ратификуваше Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. „Долниот дом во Мадрид, утрово го ратификуваше пристапниот НАТО протокол со 279 гласа ‘за’ и 1 глас против! Muchas Gracias! Следната и последна станица: Сенатот…“, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на својот фб профил.  

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Петровска: Роковите за нарачка на патните исправи не се истечени – тоа се наметнати тензии

  “Во интерес на вистинито информирање на граѓаните и спречување дополнителни тензии наметнати од непромислената изјава на техничкиот министер, побарав информација од службите во врска со нарачката на личните документи со новото уставно име и ме известија дека: согласно склучената Рамковна спогодба за јавна набавка за лични документи, а потоа и договор за нарачка според […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Николовски: Доколку се продолжи со тактизирање постои реална можност да се направи ново парламентарно мнозинство

  “Доколку во Собранието се продолжи со тактизирање и ако на кој било начин се оневозможи гласање на важните закони, а особено Законот за јавно обвинителство, Изборниот законик, Законот за одбрана, разрешувањето на Мизрахи…, во тој случај постои реална можност ние да направиме ново парламентарно мнозинство, а потоа и нова стабилна влада која ќе организира […]

Вести Изјави Македонија Статуси

Првите или слепите ,,кучиња” се фрлаат во вода или двојните стандарди на Мицкоски

  “Што порачува Мицкоски? – “Оставете ја Мизрахи нека сонува, нека создава привид дека нашата партија се бори за исправање на неправдата, ние од тоа ќе си собираме изборни поени, а ќе си гласаме за закони за Република Северна Македонија, под тоа име ќе си седиме во Европската народна партија, бидејќи ни таму не можеме […]

Вести Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ангеловска: Награда од 3 милиони денари за екипата Медени, бидејќи го додадовте епитетот ‘Медена’ на нашата земја

  Eкипата на „Медена земја“ ќе биде наградена со три милиони денари (околу 50 000 евра), одлучи Владата на денешната седница. За оваа одлука информираше министерката за финансии Нина Ангеловска на својот Фејбук профил. Нашите Медени, вчера го освоија најважниот Оскар – за човечност, едноставност, свесност за животната средина и големо ❤️. Ги освоивте нашите срца […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

КЕКЕНОВСКИ: Ќе гукне ли нешто Мицкоски по изјавата на амбасадорката Кејт Брнс за Преспанскиот догоговор?

  ДО КОГА СО ЛАГИ И МАНИПУЛАЦИИ СО ГРАЃАНИТЕ И СОПСТВЕНОТО ЧЛЕНСТВО? “И НАМЕСТО ДА ГУКНЕ ТОЈ ПОЧНА ДА ГУВЕЕ”. Посрамен и со главата надолу вели: “Изјавата на Брнс беше во насока да не се злоупотребува Преспанскиот договор во изборната кампања”. Хахахаа. Ем гувеее, ем толкува. Редно е уште еднаш да го потсетам “толкувачот” Мицковски […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Визијата на Дечлев денес станува мост кој нѐ поврзува со другите народи во заедничките напори за обединета Европа

  “Денес, на 4 февруари, на денот на раѓањето на Гоце Делчев, се сеќаваме и величаме еден од најмаркантните херои на македонската државност. Делчев со својата посветена борба и револуционерна активност ги отелотвори идеалите на слободата и социјалната правда, кои денес се длабоко вкоренети во нашата државнотворна традиција. Неговата визија денес станува мост кој нѐ […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

КЕКЕНОВСКИ: Се јави “Херојот во папучи”

  “Лажеше додека беше на власт, лаже и сега додека со папучи на нозете седи во некој удобен и топол апартман во братската му земја Унгарија и реагира на обвинението покренато за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година. “Херојов во папучи” наместо да собере храброст да се врати дома и да ја сподели […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Груевски од Будимпешта: Лага е дека сум ги повикал граѓаните да не седат во папучи дома туку насилно да влезат во парламентот

  Азилантот Никола Груевски, на својот профил на Фејсбук реагираше на обвинението покренато за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, во кое тој е посочен како обвинет за изготвување план со намера да се загрози уставниот поредок и безбедноста на земјата, заедно со уште неколку други тогашни функционери. “Во врска со известувањата на […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

ЗАЕВ: Функционерите, членовите и приврзаниците на партиите да се воздржат од навреди и клевети

  “Деновиве за жал видовме засилена употреба на навредлива содржина на социјалните мрежи, што не смее да биде прифатливо за кое било демократско општество, какво што е и нашето. Во овој важен момент, а пред да започнат предизборните кампањи, ги повикувам членовите и приврзаниците на сите политички партии, вклучително и на мојата СДСМ, како и […]