Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес

  Денеска се одбележуваат 59 години од земјотресот, кој на 26 јули 1963 година, во 5 часот и 17 минути, катаклизмично го сруши Скопје. “Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес од 1963-та.   Оваа незаборавна трагедија е потсетник дека најважна е нашата безбедност и дека само заеднички можеме да ја […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Мицкоски-Орбан: Во ЕУ со зачувување на идентитетските обележја

  Заедно со потпретседателот Александар Николоски, денеска во посета на Будимпешта остваривме средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата ФИДЕС, Виктор Орбан, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот официјален ФБ профил.   “На средбата се разговараше за ЕУ интеграциите на Македонија. Го истакнав ставот на ВМРО-ДПМНЕ и на македонскиот народ, дека […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на ЕУ и нема никакви фусноти!

  “Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог. Сакам да бидам кристално јасен: македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа со овој предлог. Македонскиот јазик ќе биде официјален јазик на Европската Унија. Нема никакви фусноти и дополнувања, тоа се лаги”, изјави премиерот Димитар Ковачевски.   “Нашата […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи на средба со францускиот амбасадор Бомгартнер

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше средба со францускиот амбасадор во Скопје Сирил  Тој на својот официјален ФБ профил напиша: -“Благодарност за посветеноста на Франција и напорите за да се отвори патот на РСМ кон ЕУ. Уште денеска, францускиот предлог ќе се претстави кај сите институции на Република Северна Македонија, секако и пред […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Рама: Бугарското МНР има проблем со мојот говор! Кренете го ветото или трпете ме

  Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на соопштението од Бугарското министерство за надворешни работи, кое побара од него да го прилагоди вокабуларот и изразувањето. „Ох! Бугарското Министерство за надворешни работи има проблем со мојот говор! Многу точно! И јас имам едно прашање, а тоа е како Бугарија ќе ги решава билатералните прашања користејќи го процесот […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на ЕУ во регионот

  “Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот. Зборот „протокол“ во рамката, како парадигма на историските прашања, и зборот „отворање“ во параграф шест од заклучоците на советот. И двата збора не се во францускиот предлог како финални решенија туку се ставени (дел од нив и во заграда) како прашања за […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Вархеји: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западниот Балкан треба да биде дел од ЕУ

  Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Оливер Вархеји, на Твитер порача дека сега е моментот за одговорни одлуки и Западниот Балкан треба да биде дел од Европската Унија.       “ЕУ многу сериозно ги сфаќа сите бугарски грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Сега е моментот за одговорни одлуки. Западниот […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Османи: Формално Досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи истакна дека формално досега не е добиен Француски предлог како можно решение за блокадата од страна на Бугарија, затоа што прво се добиваат мислењата на земјите членки на ЕУ, напиша тој на својот ФБ профил. “Почитувани, иако веќе неколку пати беше посочено во јавноста, сепак дозволете да посочам […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Ковачевски: Со голема тага ја примив веста за смртта на Глигорие Гоговски

  “Со голема тага ја примив веста за смртта на Глигорие Гоговски”, напиша премиерот Димитар Ковачевски на својот официјален ФБ профил.   “Неговите заслуги како долгогодишен општествено-политички работник, ќе останат вградени во севкупниот напредок на нашата татковина.   Глигорие ќе остане запаметен како одговорен политичар. Тој како последен претседател на Извршниот совет на Народното Собрание […]

Вести Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик е во сржта на македонскиот идентитет и посебност

  Премиерот Димитар Ковачевски, преку социјалните мрежи се обрати по повод Денот на македонскиот јазик, 5-ти мај. “5 мај е Денот на македонскиот јазик. Денеска им оддаваме почит на сите оние кои го создавале писмениот, литературен, стандарден македонски јазик.   Нашиот долг кон идните генерации е да го негуваме и да го шириме. Македонскиот јазик […]