Спорт

АО Финале: Што е помало зло за Новак? Било кој да победи го остава зад себе!

Сподели:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал во случај на победа ќе стане рекордер по бројот на освоени гренслем трофеи вкупно 21.

Тој би имал еден повеќе од Новак Џоковиќ и Роџер Федерер. Новак лесно и брзо може да ја достигне и надмине, доколку можностите, се разбира, дозволуваат.

Со победа на Медведев на Австралија опен, Новак Џоковиќ ќе го загуби првото место на АТП листата.

Како минаа досега дуелите на Надал и Медведев? Тие двајца се сретнале вкупно четири пати.

Ги одиграа најголем дел од натпреварите во текот на 2019 година и повторно се сретнаа во 2020 година.

Првиот меч Надал го доби убедливо со 6:3 и 6:0 на Мастерсот во Канада, а набргу потоа се сретнаа и на УС Опен. Таму Надал веќе имаше многу потешка работа, Медведев пружи силен отпор, а победата му припадна на шпанскиот тенисер со 7:5 6:3 5:7 4:6 6:4 по речиси 5 часа битка.

Истата година се сретнаа на завршниот Мастерс во Лондон, повторно се водеше неизвесна и драматична борба, а Надал успеа повторно да триумфира, овојпат со 6:7, 6:3, 7:6.

Реваншот Медведев го чекаше една година, до завршниот Мастерс во 2020 година, кога Русинот со пресврт славеше со 3:6, 7:6, 6:3.

Така, освен тој прв меч кога Надал лесно славеше, двајцата одиграа многу возбудливи дуели и целосно неизвесни, па реално е да се очекува такво нешто во финалето на Австралија опен 2022.

Подгответе се за маратонска борба која започнува утре од 09.30 часот по македонско време!

The post АО Финале: Што е помало зло за Новак? Било кој да победи го остава зад себе! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: