Алтернатива Настани

Почна „Тетовско културно лето“

Со повеќе музички изведби на вокалниот ансамбл „Симбиоза“, составен од ученици од различни етникуми од Средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“ од Скопје, синоќа пред Центарот за култура во Тетово почна „Тетовското културно лето 2016“. Од ансамблот беа изведени сплетови од песни со различни национални обележја, кои оваа традицонална манифестација ја најавија како мултикултурна и […]

Алтернатива Настани

Д ФЕСТИВАЛ 2016

Eдинствениот open-air музички фестивал во Македонија, повторно ги поставува своите шатори на дојранското крајбрежје за своето шесто издание кое ќе се одржува со тридневна програма, од 15 до 17 јули во Дојран. НАСТАПУВААТ: SIGMA Roger Sanchez Goldie Dubioza kolektiv Dub Pistols Foltin The Toy Dolls – Official Чиста Околина Lollobrigida Conquering Lion Hladno pivo (official) […]

Алтернатива Настани

„КРУШЕВО НИЗ КОРИЈА“ outdoor festival

Крушево,  19 Август На 19 , 20 и 21 август ќе се случи по втор пат фестивалот на отворено „Крушево низ корија“ кој во своите содржини ќе опфати : кампување со сите придружни содржини (бендови,DJ-и и сл.) планински велосипедизам, планинарска тура низ крушевската корија, тандем летови со параглајдер и сл . Сите овие активности ќе бидат […]

Алтернатива Настани

THE PRODIGY ВО ЖИВО ВО ОХРИД

Билјанини Извори,   14 Август URBAN ATTACK НА ОХРИД! КОНЕЧНО THE PRODIGY НА OPEN AIR КОНЦЕРТ ВО МАКЕДОНИЈА- OHRID CALLING 2016! Почитувани, Oгромно задоволствo ни е да ве информираме дека еден од највозбудливите и најатрактивни лајв бендови во светската музичка индустрија на сите времиња, The Prodigy за прв пат ќе има свој open air концерт во Македонија, […]

Алтернатива Настани

АЛТЕРНАТИВНО ЛЕТО ОХРИД 2

Скејт Парк, Охрид  29 Јули По успешната организација и реализација на минатогодишниот настан Алтернативно Лето Охрид (АЛО 1), и оваа година ЦИРО со огромно задоволство ви го претставува и ве поканува на најурбаниот настан во Охрид кој успешно ги спојува екстремиот спорт (скејт и БМХ) и алтернативната музика. Алтернативно Лето Охрид 2 (АЛО 2) ќе […]

Алтернатива Настани

МКЦ ЗА СКОПЈЕ

МКЦ,  26 Јули. 20:00ч „МКЦ за Скопје“ е настан со кој ќе ја одбележиме 53-та годишнина од скопскиот катастрофален земјотрес. Трагичен настан кој не потсетува на солидарноста на скопјани, на солидарноста кон Скопје, на силата и сплотеноста на луѓето што го сакаат Скопје. На 26 јули, вторник, во МКЦ со почеток од 20 часот, ќе се […]

Алтернатива Настани

ЉУБОВНИКОТ – премиера на театарска претстава

Факултет за Ликовни Уметности – Сули Ан,  12 Јули, 21:00ч АЛБАНСКИ ТЕАТАР СКОПЈЕ  Режија: Басфорд Идризи Сценографија: Енес Деари Костимографија: Роза Трајчевска Ристовска Играат: Амернис јовановска Нокшиќи фисник Зекири

Алтернатива Скопје Чита

ТИ HE СИ СЕКОГАШ ТАКОВ – Ацо ШОПОВ

Пријателе, знам, ти не си секогаш таков, и не се такви сите твои есени. Тажно е да зборуваш осамен во мракот за своите радости однесени.   Тажно е да копнееш за една средба само кога ти е животот бескрајно патување, галеби да носиш на своето рамо a да не гo чуеш нивното милување.   Тажно […]

Алтернатива Скопје Чита

КОМИЧНО – Вислава ШИМБОРСКА

КОМИЧНО Најнапред нашата љубов ќе помине, после сто и двесте години, после заедно одново ќе бидеме: комедијантка и комедијант, миленици на публиката, ќе не’ одиграат в театар. Фарсиче со куплети, малку танц, многу смеење, обичаи точно погодени и аплаузи. Ќе бидеш уверливо смешен во сцената со љубомората, со онаа кравата. Мојата изгубена глава, моите срце […]

Алтернатива Настани

Прва изложба на “Комбајн Арт Колектив” од Тетово

На 8 јули беше реализирана првата изложба на мулти-етничкото здружение за култура “Комбајн Арт Колектив” во уметничката галерија во Тетово. Изложени се 40-на цртежи, работени од ноември минатата година. Од септеври најавуваат нови уписи на млади таленти  кои ќе траат еден месец, а од октомври ќе почнат со учење на нови техники. Ова мулти-етничко здружение […]