Во соработка со SPORTY.MK

Сите спортски вести се превземени од спортскиот портал Спорти

Sporty Logo

Спорт

Жозе Мурињо промовиран во нов тренер на Манчестер Јунајтед!

Жозе Мурињо e новиот менаџер на Манчестер Јунајтед откако клубот реши да му врачи отказ на Луј Ван Гал. Раководните луѓе на Манчестер Јунајтед не беа задоволни од Ван Гал, бидејќи не успеа да избори пласман во квалификациите во Лигата на шампионите, иако го освои ФА купот на Англија. Манчестер Јунајтед во Премиерлигата и […]

Спорт

Составот на Исланд за ЕУРО 2016

Селекторот на Исланд, Ларжер Лагербек ги објави играчите кои ќе ја претставуваат земјата на првиот голем фудбалски настан, ЕУРО 2016 во Франција. Меѓу имињата се најде и ветеранот Ејдур Гудјонсен, кој со својте 38-години ќе биде меѓу најстарите фудбалери на шампионатот во Франција. Голмани: Ханес Халдорсон (Бодо Глим) Јогмундур Кристинсон (Хамарби), Ингвар Џонсон (Сандерфорд) […]

Спорт

Составот на Австрија за ЕУРО 2016

Селекторот на Австријската фудбалска федерација, Марсел Колер го откри составот за престојното Европско првенство во Франција 2016. Австрија е потенцијално пријатно изненадување, има млад тим, кој е желен за докажување. Ова ќе биде само втор пат Австрија да игра на едно Европското првенство, а првиот беше во 2008 година, кога тие беа домаќини. Голмани: Роберт […]

Спорт

Роланд Гарос 2016 – Елиминација на Кербер и Азаренка, Мареј го доби маратонот со Степанек!

На тенискиот гренслем Роланд Гарос конечно се одигра 1.коло без прекини. Енди Мареј во маратонски пет сета и 3 часа и 40 минути игра успеа да се пласира во второто коло откако со 3:2 во сетови го победи Радек Степанек. Мареј губеше и со 2:0 во сетови, но успеа да се врати и да […]

Спорт

Шампионот Голден Стејт пред елиминација, Оклахома поведе со 3-1 во победи!

Кошаркарите на Оклахома Сити се на чекор од големото финале на НБА лигата. Во четвртиот натпревар кои го одиграа пред домашната публика го декласираа шампионот Голден Стејт со 118-94 и поведоа со 3-1 во победи во финалето на западот. За пласман во финалето на Оклахома и е потребна уште една победа против актуелните шампиони, […]

Спорт

МЗТ Скопје на чекор од одбрана на титулата, декласиран Куманово со 91-73

Кошаркарите на МЗТ Скопје поведоа со 2-1 во победи во финалето на кошаркарскиот плејоф на Македонија. Во СЦ Јане Сандански, МЗТ Скопје го победи убедливо Куманово со 91-73 и се доближи на само една победа од одбрана на титулата и продолжување на својата доминацијата со македонската клупска кошарка. Во првите три четвртини гостите од […]

Спорт

ЖРК Вардар е старо-нов шампион на Македонија во ракомет…4-та титула по ред!

Ракометарките на ЖРК Вардар и официјално ја потврдија одбраната на шампионската титула. Вардарки убедливо со 45:24 ја победија екипата на Металург во рамките на заостанатиот дуел од 4.коло во домашното првенство. За тимот на ЖРК Вардар ова е четврта титула, сите освоени од 2013 година, а со оваа победа во салата „Автокоманда“ актуелниот шампион […]

Спорт

Составот на домаќинот Франција за ЕУРО 2016

Дидие Дешамп, селекторот на фудбалската репрезентација на Франција, го објави списокот на играчи со кои ќе ја напаѓа титулата на Европското првенство 2016, на кое „триколорите“ се домаќини. Селекторот не го повика Хатем Бен Арфа, кој има неверојатна сезона во дресот на Ница, на 33 натпревари има постигнато 17 голови, со што се најде на […]

Спорт

ГОТОВО Е! Арсенал потпиша со швајцарецот Гранит Џака

За сума од 33 милиони евра, премиерлигашот Арсенал го донесе првото засилување за следната сезона во името на швајцарскиот репрезентативец Гранит Џака. Трансферот е реализиран, а Џака доаѓа од Бундеслигата од тимот на Борусија Менхенгладбах. Тој има 23 години, и е станадарден репрезентаивец на Швајцарија, има 40 натпревари и 12 постигнати голови. Својата кариера ја […]