Вести Македонија Ударни вести

ЛДП на локалните избори ќе настапи заедно со СДСМ

Либерално-демократската партија синоќа донесе одлука на наредните локални избори да биде дел од победничката коалиција со СДСМ, коалиција која гарантира враќање на демократијата на локално ниво, расчистување со криминалното рабтоење и конечно, посветување на реалните локални проблеми на граѓаните. На синоќешната седница, Централниот Одбор на ЛДП го прифати договорот за коалиционен настап на наредните локални […]

Вести Македонија Ударни вести

Последен ден за поднесување кандидатски листи за локалните избори

Денеска на полноќ завршува рокот за поднесување на кандидатските листи за локалните избори. Општинските изборни комисии имаат рок од 48 часа од приемот на листата на кандидати да утврдат дали таа е поднесена во соодветниот рок и дали е составена во согласност со одредбите на изборниот законик. Најдоцна до 21. септември општинските изборни комисии треба […]

Вести Македонија Ударни вести

Меѓународна конференција: „Владеење на правото – Каде се движиме?”

Центарот за економски анализи (ЦЕА) од Скопје во соработка со Центарот за европски студии за политики (Center for European Policy Studies – CEPS) од Брисел денеска и утре организира меѓународна конференција на тема „Владеење на правото – Каде се движиме?” На настанот ќе присуствуваат претставниците на релевантните интернационални институции, амбасади, научната заедница, тинк-тенк организациите, граѓанскиот […]

Вести Македонија Ударни вести

Прва пресуда за мобинг против судија: Панчевски осуден за мобинг

Поранешниот претседател на Основниот суд скопје 1, Владимир Панчевски, вршел мобинг врз вработениот во човечки ресурси, Горан Стаменковски. Вака одлучи Основниот суд скопје 2 по тужбата на Стаменковски против Панчевски. Ова е прва пресуда за мобинг против судија, односно претседател на суд кај нас. Судијката која денеска ја донесе одлуката, рече дека Панчевски има право […]

Вести Македонија Ударни вести

Објавен e огласот за за именување нов јавен обвинител

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција. Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција. „Заинтересираните кандидати кои ги исполнуваат условите предвидени со членот 44, ставови 1 и 2 од […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерство за финансии: Предлог-правилникот за утврдување минимални трошоци за вршење книговодствени работи е незаконски

Поради реакција на голем број сметководители и правни субјекти, Министерството за финансии уште еднаш укажува дека Предлог-правилникот за утврдување основни критериуми при утврдување минимални трошоци за вршење книговодствени работи, кој е објавен на веб-страницата на Институтот на сметководители и овластени сметководители на РМ, е незаконски и затоа не треба да се применува. Претходно, на 19 […]

Вести Македонија Ударни вести

Бесплатни информации од МИА за интернет порталите

Македонската информативна агенција во соработка со Здружението на новинарите на Македонија  и Советот за етика во медиумите на Македонија излегуваат во пресрет на потребите на веб порталите за известување за претстојните избори. На денешната заедничка прес-конференција првиот човек на МИА, Драган Антоновски објави дека сите интернет медиуми кои ќе го почитуваат Кодексот на новинарите на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Интервју на МНР: Никола Димитров за „SKY News“

Тие што се внатре често забораваат колку е студено надвор, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, за „Скај њуз“, одговарајќи на прашање што очекува од Велика Британија која излегува од Европската Унија. – Ако не ни се допаѓа, ќе го следиме вашиот пример. Но, во Лондон сум да ја добијам поддршката од најстарата демократија […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Андреј ЖЕРНОВСКИ: Секогаш ќе ги ставам единството и напредокот пред личните интереси

  Почитувани сограѓани на Општина Центар, драги соборци и пријатели,   Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам единството и напредокот пред личните интереси. Затоа ја повлекувам независната кандидатура и давам целосна поддршка на партијата во новата битка која ни претстои. Во договор со премиерот Заев, одлучив да ја продолжам кариерата на висока […]

Вести Македонија Ударни вести

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја окупираа говорницата

По расправијата и дискусијата што ја имаше со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ откако не даде едночасовна пауза по барање на координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски со образложение дека ја побарал по истекот времето предвидено за процедурална забелешка, претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери сепак даде пауза, но, како што рече, поради тоа што се […]