Вести Македонија Ударни вести

КИРАЦОВСКИ: Заедно со граѓаните ќе обезбедиме слобода, правда и еднaквост во наша Македонија

  Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски на граѓаните на Македонија им го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „Во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и во мое име, ви го честитам државниот празник 2-ри август, Денот на Републиката. […]

Вести Свет Ударни вести

Американскиот Сенат го одобри назначувањето на Реј за директор на ФБИ

Американскиот Сенат го одобри именувањето на Кристофер Реј на местото директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), предложен од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, јавува Anadolu Agency (AA). Реј со 95 гласови на местото директор на ФБИ го наследи Џејмс Коми, кој беше разрешен. Трамп на 10. мај од должност го разреши Коми, кој […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ И БОРИСОВ СЕ ПОКЛОНИЈА НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

“-Да го поминеме минатото и сегашноста заради идината на Македонија”, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. -“Очекуваме секој да се вгради себеси во процесите кои испишуваат нова историја за Република Македонија”, истакна премиерот Заев […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ И БОРИСОВ ГО ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Владата во Скопје го потпишаа договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Борисов ја предводи бугарска делегација, која два дена престојува во официјална посета на Македонија. Тој претходно оствари те-а-тет средба со Заев и беше пречекан со сите државни и воени почести. Договорот, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Борисов денеска ќе го потпишат договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов денеска во Скопје ќе го потпишат договорот за добрососедство, пријателство и соработка, соопшти владината прес-служба. Борисов со владина делегација ќе пристигне во дводневна посета на Македонија, при што пред Владата ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, а потоа ќе следи тет-а-тет […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СДСМ: Ги комплетиравме новите партиски органи, уште попосветено да работиме за граѓанските и државните интереси

Централниот одбор на СДСМ, вечерва ги комплетираше органите на партијата, што не се избираат на Конгрес. Едногласно, Централниот одбор на СДСМ ги поддржа предлозите соопштени од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за членови на Извршниот одбор на СДСМ, за генерален секретар, како и за потпретседатели на СДСМ. Во функција на зајакнување на партијата, зголемен е […]

Вести Свет Ударни вести

Малезија: Удвоен бројот на евакуирани поради монсунските поплави

Над 19.000 луѓе се евакуирани од две држави во североисточниот дел на Малезија поради монсунските поплави чиј интензитет се засили синоќа, јавува Anadolu Agency (AA). Државниот оддел за цивилна заштита денес соопшти дека бројот на жителите погодени од поплавите во државата Теренгану се зголемил на 10.734, за разлика од 4.352, колку што беше објавено вчера. […]

Вести Свет Ударни вести

НЕТАНЈАХУ: „Ништо нема да се открие, бидејќи нема ништо“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека медиумските тврдења дека тој е корумпиран не се потврдиле и не довеле до официјално подигнување на обвинение против него, јави ТАСС. –  Се разјасни дека долгогодишниот, секојдневен прогон на мене и моето семејство нема основа. Нема апсоутно ништо, рече Нетанјаху во писмената изјава, објавена од неговиот кабинет Израелскиот премиер […]

Вести Македонија Ударни вести

Колку имот имаат и што поседуваат новоизбраните пратеници

Колкав имот поседуваат, хартии од вредност и побарувања и долгови ова е само мал дел од обврската која новоизбраните пратеници треба да ја достават до Државната комисија за актикорупција. Според Законот за Собрание, пратеникот е должен најдоцна во рок од 30 дена од верификацијата на мандатот да пополни анкетен лист со детален попис на недвижен […]

Вести Македонија Ударни вести

Хелсиншки комитет: Гласачи кои ја имале издржано затворската казна, сепак гласале како затвореници

ИЗБОРИ 2016: Извештај до 13 часот на Хелсиншкиот комитет:   Хелсиншкиот Комитет за човекови права на Република Македонија во текот на изборниот ден забележа низа неправилности и нерегуларности на повеќе избирачки места. Информациите претежно доаѓаат од граѓани но и од набљудувачи на терен. До 13:00 часот забележани се следниве нерегуларности и неправилности: Во општина Ѓорче […]