Вести Македонија Ударни вести

Се проширува истрагата околу Горан Грујовски

Полицијата ќе проверува како Горан Грујoвски обезбедувал боледувања. Најверојатно преку министерството за здравство, МВР ќе утврдува по кој основ, екс началникот на Петата управа добивал потврда за отсуство од работа, поради болест. Горан Груејoвски поради депресија и анкциозност не се појави ниту на јавната седница во Апелацискиот суд, пренесе Алсат-М. Тој поднесе жалба со која […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинителен акт за насилство врз Шеќеринска во Собранието

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение против лицето што за време на насилниот упад на граѓани во Собранието на 27. април, за коса ја влечеше сегашната министерка за одбрана, а тогашна пратеничка, Радмила Шекеринска. За ова кривично дело предвидена е казна затвор во траење од 3 до 10 години. По завршената истражна постапка, ОЈО поднел обвинителен акт […]

Вести Свет Ударни вести

Доналд Трамп стави потпис на санкциите за Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша законот со кој се воведуваат санкции за Русија поради мешање во минатогодишните американски избори, а санкции се предвидени и за Иран и за Северна Кореја. Членовите на Конгресот речиси едногласно се изјаснија за легислативата, што им овозможи да отстранат секаква шанса за вето од претседателот. Законот поставува нови ограничувања за […]

Вести Македонија Ударни вести

Обраќање на Талат Џафери во Крушево за Илинден: Ние имаме заедничка татковина и сме одговорни да ја зачуваме (Во живо)

Претседателот на Собранието Талат Џафери учествува на централната прослава за Илинден во Крушево: ВО ЖИВО ОД КРУШЕВО: Прослава по повод „Илинден“ ВО ЖИВО ОД КРУШЕВО: Прослава по повод „Илинден“ Geplaatst door Makfax op woensdag 2 augustus 2017 makfax.mk

Вести Македонија Ударни вести

КИРАЦОВСКИ: Заедно со граѓаните ќе обезбедиме слобода, правда и еднaквост во наша Македонија

  Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски на граѓаните на Македонија им го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „Во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и во мое име, ви го честитам државниот празник 2-ри август, Денот на Републиката. […]

Вести Свет Ударни вести

Американскиот Сенат го одобри назначувањето на Реј за директор на ФБИ

Американскиот Сенат го одобри именувањето на Кристофер Реј на местото директор на Федералното биро за истраги (ФБИ), предложен од страна на американскиот претседател Доналд Трамп, јавува Anadolu Agency (AA). Реј со 95 гласови на местото директор на ФБИ го наследи Џејмс Коми, кој беше разрешен. Трамп на 10. мај од должност го разреши Коми, кој […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ И БОРИСОВ СЕ ПОКЛОНИЈА НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

“-Да го поминеме минатото и сегашноста заради идината на Македонија”, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. -“Очекуваме секој да се вгради себеси во процесите кои испишуваат нова историја за Република Македонија”, истакна премиерот Заев […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ И БОРИСОВ ГО ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Владата во Скопје го потпишаа договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Борисов ја предводи бугарска делегација, која два дена престојува во официјална посета на Македонија. Тој претходно оствари те-а-тет средба со Заев и беше пречекан со сите државни и воени почести. Договорот, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Борисов денеска ќе го потпишат договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов денеска во Скопје ќе го потпишат договорот за добрососедство, пријателство и соработка, соопшти владината прес-служба. Борисов со владина делегација ќе пристигне во дводневна посета на Македонија, при што пред Владата ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, а потоа ќе следи тет-а-тет […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СДСМ: Ги комплетиравме новите партиски органи, уште попосветено да работиме за граѓанските и државните интереси

Централниот одбор на СДСМ, вечерва ги комплетираше органите на партијата, што не се избираат на Конгрес. Едногласно, Централниот одбор на СДСМ ги поддржа предлозите соопштени од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за членови на Извршниот одбор на СДСМ, за генерален секретар, како и за потпретседатели на СДСМ. Во функција на зајакнување на партијата, зголемен е […]