Вести Македонија Ударни вести

МФ: Веќе е почната исплатата на минимална плата од 12.000 денари во јавниот сектор

  Министерството за финасии информира дека во делот на исплатата на платите во јавниот сектор ќе ги почитува законите и прописите, додека минималната плата се реализира согласно пропишаното со закон. Министерството за финансии реагираше на пишувањето на некои медиуми дека минималната плата нема да се исплаќа бидејќи немало пари за тоа. “Во насока на точно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Саша Богдановиќ: Ревизија и одговорност за „Скопје 2014“

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ Саша Богдановиќ најави детална  ревизија на „Скопје 2014“ и дека ќе ја објави целата документација за  проектот. „Галиите, шмизлите, Прометеј и целиот криминален и налудничав проект „Скопје 2014“ ја одзема душата и убавината на централното градско подрачје. Се украдоа милионски суми од граѓаните за барок и стиропор. Со енергична борба […]

Вести Македонија Ударни вести

Повторно одложено судењето против Богоевски

Одложено судењето по тужбата за клевета на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и на Муса Џафери, против поранешниот разузнавач Слободан Богоевски за негово сведочење пред окружниот суд во Њујорк за случајот „Маѓар Телеком“. Рочиштето е одложено поради отсуство на судија за на 24 ноември. Ахмети и Муса Џафери бараат отштета од Богоевски во висина од […]

Вести Македонија Ударни вести

360˚: Кражба на деценијата во ЕЛЕМ?

РЕК Битола со децении е синоним за домашното производство на струја. Но, последните неколку години комбинатот е синоним за „најтешките“ тендери во Македонија. Сметката е 212 милиони евра само во последниве пет години. Тоа се пари од државниот буџет исплатени на приватни фирми, кои копале јаглен и јаловина или обезбедувале помошна механизација во рударско – […]

Алтернатива Настани Ударни вести

  “Танц на рацете” – Изложба на Сергеј АНДРЕЕВСКИ

Танц на рацете – отворање на изложбата на Сергеј Андреевски, 14.октомври, Галерија АКАНТУС Со особена радост би сакале да ве поканиме на отворањето на самојстојната изложба на академскиот сликар Сергеј Андреевски, “Танц на рацете”. Марина Лешкова, куратор на оваа изложба ќе напише: “Пред нас се делата на Сергеј Андреевски кои ја носат пресудната улога во […]

Вести Македонија Ударни вести

„Балкански барометар 2017“: Сиромаштијата и корупцијата и понатаму најголеми проблеми

Незадоволството на жителите во регионот на Југоисточна Европа е сè уште над просекот, но полека се намалува, а невработеноста, сиромаштијата и корупцијата и понатаму се меѓу главните проблеми. Ова се дел од заклучоците претставени во истражувањето „Балкански барометар 2017“, што се извршува по нарачка на Регионалниот совет за соработка (РCC) на повеќе од 8.000 испитаници во […]

Колумна Текстови Топ теми Ударни вести

ТОТАЛНО ПОРАЗЕН! – Мерсел БИЉАЛИ

„Како можевте да го дадете четиригодишното дете ритуално да ви го искасапат умноболни сатанисти?“ – прашал судијата? „Сакав да и’ се умилкувам на Сатаната, а да го пукнам Господа“ – ладнокрвно одговори мајката! Во салата општо негодување, викање, вриштeње (судски процес за масакрот во Алтамира, Бразил). Сатанизмот претставува збир на мрачни ритуали од позиција на […]

Вести Македонија Ударни вести

Валстром и Соини се охрабрени од реформите на македонската влада

-0Иднината на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, изјави денеска во Скопје министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром, притоа порачувајќи дека Македонија треба да продолжи со реформските напори во насока на владеењето на правото, слободата на говорот, слободата на медиумите. Валстром, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, […]

Вести Македонија Ударни вести

Пет премиери од регионот и 100 бизнисмени на „Самитот 100“ во Скопје

САМИТ100 за Бизнис лидери од Југоисточна Европа на 16 и 17 октомври во Скопје Шестиот годишен „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи во Скопје на 16 и 17 октомври. На прес-конференцијата, Претседателот на УО на САМИТ100 и Генерален директор на Алкалоид, г-дин Живко Мукаетов и Програмскиот директор на САМИТ100 и Партнер […]

Вести Свет Ударни вести

„Human Rights Watch“: Предупредување за Филипините за можно исклучување од УНХЦР

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Human Rights Watch“ (HRW) предупреди дека Филипините можат да се соочат со сериозни санкции поради грубото кршење на човековите права во крвавата војна што претседателот на оваа земја, Родриго Дутерте, ја води против трговците со дрога, јавува Anadolu Agency (AA). Официјалниот претставник на ХРВ, Џон Фишер, изјави дека […]