Вести Македонија Ударни вести

Конференција на економскиот комитет на ПД-ЦЕИ во Букурешт

  На парламентарната конференција на економскиот комитет на Парламентарната димензија на Централно-Европската иницијатива, која се одржа од 27 до 29 март 2023 година во Букурешт, Романија, учествуваше и делегацијата на ПД-ЦЕИ од Собранието на Република Северна Македонија составена од пратениците: Рашела Мизрахи во својство на шеф на делегацијата и пратеникот Арбен Зибери како член на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Советниците да дадат поддршка “За Модерно Скопје”

  На денешната прес конференција во Градот Скопје, градоначалничката Данела Арсовска ги презентираше предложените точки кои се на дневен ред на седницата пред советниците од Советот на град Скопје и за кои тие денес треба да гласат. “Градот Скопје мора да биде модерен град во кој хуманото живеење, квалитетен и стандардизиран транспорт, имплементација на иновации […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

“Гласен текстилец” и Филимена извојуваа победа “ПРАВДАТА Е ЗАДОВОЛЕНА!”

  ПРАВДАТА Е ЗАДОВОЛЕНА!    Филимена Бошковска Мишевска заедно со Гласен Текстилец извојуваа победа и се исправени недостатоците и направените прекршувања од страна на работодавачот ЛДИ Димотранс Македонија – Дооел Скопје.     “По увидот од доставените списи од страна на Државниот Трудов инспекторат, тој ја задолжил Агенцијата за вработување да направи исправка во М1/М2 […]

Вести Македонија Ударни вести

Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан го прогласи “Алкалоид” за водечки инвеститор во регионот

  По повод петгодишнината од формирањето, Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан (WB6CIF), кооснован од Европската Унија, на почетокот на 2023 година објави повик за учество во регионалниот натпревар отворен за компании од шесте земји членки. Рангирањето на апликациите, поделени во 6 категории, беше направено од комисија составена од по еден претставник од шесте стопански […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата го усвои Законот за Академија за судии и јавни обвинители

  Владата на 140-та седница го разгледа и утврди текстот на предлогот на Закон за Академија за судии и јавни обвинители. Донесувањето на овој Закон, според предлагачот, Министерството за правда, произлегува од потребата за реформа на судството во РС Македонија, зацртана во Стратегијата за реформа на правосудниот сектор, стратегиската цел на РС Македонија за членство […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Ги исполнивме сите проекти кои ги побараа пензионерите

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски во посета на пензионерите од пензионерски клуб „Невена Георгиева Дуња“ близу Заводот за вработување во Капиштец. Оттаму ги потсети повозрасните жители на општината да не забораваат да аплицираат за бесплатните стоматолошки услуги, како и проектите „Нега на  стари лица во домашни услови“ каде пензионерите добиваат домашна нега од […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ бележи негативни трендови во Извештајот за степенот на слобода на медиумите и безбедноста на новинарите за 2022

  Бројот на напади кон новинари и медиумски работници во 2022-ра беше зголемен, а дополнително загрижува фактот што медиумските професионалци се сѐ почесто предмет на закани и малтретирања на социјалните мрежи. Неказнивоста сѐ уште е голем проблем, особено загрижува говорот на омраза и етикетирањето новинари и медиумски работници од страна на политичари и други носители […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ван дер Белен: Возот со скрининг процесот веќе тргна кон Брисел и е на добар пат

  Сојузниот претседател на Република Австрија, Александер ван дер Белен, денеска се обрати пред Собранието на РС Македонија, во рамки на неговата прва официјална посета на земјава. Во обраќањето, Белен рече дека привилегијата да се обрати пред Парламентот ја сфаќа како знак на почит кон, како што рече, извонредните  билатерални односи меѓу Австрија и Северна […]

Вести Македонија Ударни вести

Националните архиви од поранешна СФРЈ на работен состанок во Скопје

  На 30 март, во 11 часот во порта Македонија ќе се одржи состанок на директорите на националните архиви од државните сукцесори од поранешна СФРЈ, овластени од своите влади за спроведување на Анекс Д од Спогодбата за сукцесија, која се однесува на заедничкото архивско наследство од поранешна СФРЈ. Во 2001 година беше потпишана Спогодбата за […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Зголемување на платите на вработените во МВР од 3.086 денари

  Денеска, министерот за внатрешни работиплата на социјалните медиуми го најави зголемувањето на платите на вработените во МВР во бруто износ од 3.086 денари.  „Во стилот на старата мудрост ‘тивка вода брег рони’, во соработка со Македонскиот полициски синдикат, успеавме во заложбата за вработените во МВР да обезбедиме зголемување на платите со цел усогласување со […]