Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Зошто да поднесам оставка? За да дојдат Мицкоски и Села?

  “Немам дополнителен коментар на изјавите на Села. Само ќе прашам зошто? Должен е да каже зошто. Ако не каже, тогаш тоа е желбата за пуста власт”,  изјави денес премиерот Зоран Заев од Сарај, одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали ќе поднесе оставка од функцијата. Премиерот потенцира дека Села и Мицкоски ќе дојдат на […]

Вести Македонија Ударни вести

Учество на министерот Нуредини и Пендаровски на климатскиот самит во Глазгов

  Климатската акција и одржливиот развој на РС Македонија беше темата на разговор на средбата на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, со претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на Конференцијата за клима #COP26 која ќе се одржи во ноември годинава. Република Северна Македонија се обврза на сериозна климатската заложба со ажурираниот Национално […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 335 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 335 возачи. Од нив, 20 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а […]

Вести Македонија Ударни вести

Во заедничка координирана акција во Германија запленета марихуана над 100.000 евра

  Во заедничка координирана акција на територијата на СР Германија, на почетокот на септември 2021 година, по интензивна меѓународна соработка помеѓу нашиот Оддел за организиран и сериозен криминал и надлежните германски служби за борба против недозволена трговија со дрога, реализиран е случај на недозволена трговија со дрога, при што е запленета поголема количина на марихуана, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Влада: Оставките доставени и архивирани, се чекаат резултатите од истрагата

  Оставките на министерот Венко Филипче и на заменик-министерот за здравство Илир Хасани се доставени и архивирани во Владата, соопшти портпаролот на Владата Душко Арсовски вчера, на редовна прес-конференција. Дали тие ќе бидат прифатени ќе зависи од резултатите од истрагата за пожарот во модуларната болница, која е во тек и во која наскоро се очекува […]

Вести Свет Ударни вести

Од денеска ќе се суспендираат невакцинираните здравствени работници во Франција

  Здравствените работници во Франција кои не биле вакцинирани против коронавирус ќе бидат суспендирани од работа од денеска, пренесува РСЕ. Од 15 септември, персоналот на болницата, возачите на брза помош, работниците во пензионерските домови, приватните лекари, пожарникарите и луѓето што се грижат за стари или изнемоштени лица во нивните домови – вкупно околу 2,7 милиони […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Изложба на Државниот архив на фестивалот “БРАЌА МАНАКИ”

  Државниот архив и одделението-Битола, во соработка со Интернационалниот фестивал на филмска Камера “Браќа Манаки”, организираат изложба, што ќе биде дел од официјалната програма на 42-то издание на овој фестивал. Изложбата насловена Mementos/Спомени, ќе биде поставена во НУ Завод и во Музејот на Битола, од 17 до 24 септември 2021 година, во согласнот со утврдените […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Јован Митрески: Каматите нема да смеат да бидат повисоки од долгот

  По предлог од пратениците од парламентарното мнозинство на дневен ред на денешната седница се и дополнувањата на Законот за облигационите односи. Со предвидените дополнувања, се додава нов член кој гласи: Кога износот на стасаната, а неисплатена договорна камата ќе го достигне износот на главнината, каматата престанува да тече. Ова во пракса значи дека нема […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Доколку е потребно да се дејствува со нови мерки тоа ќе го направиме

  “Утрово на редовна координација со директорите на Клиниките разговаравме за болничките капацитети, состојбата на болните, актуелната епидемиолошка состојба. Во ковид центрите низ државата има доволно кревети за хоспитализација на пациенти, престојниот период може да биде зголемена потребата од хоспитализации, што бара сериозен пристап и коориднација која успешно се менаџира.     Дополнителни капацитети за […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Изложба “Од староградските влашки одаи”

  Изложбата “Од староградските влашки одаи” од 2003 година, во авторство на Виолета Ѓорѓеска, претставува сведоштво за првичните чекори од еден процес во којшто, преку обидот да се скицираат одделни аспекти на модерната и современата култура на Власите од Македонија, се зацврстува и подлогата за појасното и порешителното исцртување на културниот амбиент на македонската сегашност. […]