Вести Здравје Македонија Ударни вести

Заев и Филипче: Воведуваме системски пристап на грижа за луѓето кои живеат со ретка болест

  Во завршницата на месецот посветен на ретките болести и на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ премиерот Зоран Заев заедно со министерот за здравство Венко Филипче се сретна со 12 претставници на здруженијата за ретки болести.     Премиерот Заев ги потврди заложбите на Владата кон афирмација и поддршка на граѓаните кои живеат со ретка […]

Здравје Магазин

Ги запознаваме ретките болести: Конгенитална Мускулна Дистрофија-Мерозин негативна

  Ги запознаваме ретките болести 2021 – 28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози   Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со […]

Вести Здравје Магазин Македонија Статуси

ЈАС ДА СИ КАЖАМ – Нико Беќаровски

  ЛЕКУВА, НЕ ЛЕКУВА ??? – Нико Беќаровски Едно кратко соопштение од фармацевтскиот гигант “MERCK”,од 04.02.2021 година во кое индиректно се негираше ефектот на IVERMECTIN, во третманот на болните од Ковид-19, експресно беше преземено од многу наши портали и прокоментирано од голем број нестручни но и завиден број на стручни луѓе во државава.   https://www.merck.com/…/merck-statement-on-ivermectin…/ […]

Здравје Магазин

Ги Запознаваме Ретките Болести – Амиотрофичната латерална склероза (АЛС)

  Амиотрофичната латерална склероза (АЛС) е болест од непозната етиологија и е една од најчестите заболувања на моторните неврони кај возрасните.         На почеток на болеста, симптомите што се јавуваат се претежно незабележливи и често пати се игнорираат. Болеста се карактеризира со прогресивна мускулна слабост во рацете, нозете и мускулите одговорни за […]

Здравје Магазин

Ги запознаваме ретките болести – Ангелманов синдром

  Ангелмановиот синдром е генетско нарушување. Се карактеризира со потешкотии во развојот и невролошки проблеми како што се потешкотии во говорот, рамнотежата и одењето, како и појава на епилептични напади. Честите насмевки се вообичаени за луѓе со Ангелманов синдром. Обично не може да се открие додека родителите не започнат да забележуваат бавен развој кај бебето, […]

Алтернатива Здравје Настани Ударни вести

Започна третата сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Најгорчлив проблем за лицата со ретки болести е обезбедување навремена, точна и бесплатна дијагноза, а кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ придонесе многу јавноста да ги дознае ретките дијагнози кои ги има во нашата земја, истакна Гордана Лолеска на чија иницијатива се реализира, сега веќе, националната кампања. Не е невообичаено долги години да се трага […]

Здравје Магазин

Квалитетната и балансирана исхрана е сигурен пат до силен имунитет и добро здравје

  Во месецот за подигање на свеста кај жените за превенција и опасностите од  ракот на матката потсетуваме и на важноста на исхраната за женското здравје. Медицината вели дека нутритивните потреби кај жените се разликуваат од тие на мажите, како и на децата. Но, зошто е тоа така? Кај деца, нутритивните потреби се исти независно […]

Здравје Магазин Наука и Технологија

48% од храната што ја купуваме завршува во ѓубре – како до правилна организација?

  Сезоната на празници започнува. Пред нас се подароци, весела атмосфера и многу храна што традиционално не недостасува на трпезите во вакви прилики. Додека подготвуваме списоци за шопинг и размислуваме за сите оние прекрасни рецепти со кои ќе се почастиме себе си и на своите најблиски, можеби е време да го ставиме прстот на челото […]

Вести Здравје Македонија Ударни вести

Институтот за физикална медицина и рехабилитација подготви оддел за пациенти за пост-ковид рехабилитација

  Министерството за здравство информира дека, поради долгорочните последици кои ги остава инфекцијата со коронавирусот и заради се поголемата потреба за рехабилитација на пациентите кои прележале Ковид-19, Институтот за физикална медицина и рехабилитација со поддршка на министерството подготви еден оддел кој  е наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација.         Досега, Институтот имаше […]

Здравје Магазин

FOOD BAR ЛАНСИРА НОВ ПРОИЗВОД НА ПАЗАРОТ

  Ајсберг салата за ЗДРАВО СРЦЕ! Ве гази времето и работните обврски не ви дозволуваат да уживате во готвењето онака како што можеби би сакале, но тоа значи дека не треба секој ден, без исклучок да уживате во секој оброк и секој да е здрав и полн со сите потребни хранливи намирници. Сето ова може […]