Изјави

ИЗЈАВИ: МЕРСЕЛ БИЉАЛИ

“Вакви терори немаат ништо заедничко со исламската вера, која забранува убивање дури и на најситните суштества на планетата. Тие се повикуваат на вера исто како нашите криминални политичари во морал и патриотизам… Но, зошто меѓународната заедница стои на страна кога таканаречената “Исламска држава” може да ја уништи за два дена?!”

Изјави

ИЗЈАВИ: ЈАНИ МАКРАДУЛИ

“После една година надеж, успони и падови, подигнати очекувања, непотребни спинови, и уште понепотребни реакци, малку ладен туш не е на одмет, особено после вчерашниот ден. Радикализмот насекаде, па и овој нашиот античко-груевистичкиот бара од нас многу повеќе од фб провокации, бара: сплотеност, мудрост, одлучна заедничка реакција. Тука нервозата не помага, само заеднички одработен завршен […]

Изјави

ИЗЈАВИ: ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ

“Целта со евро-обврзницата е навреме да се обезбеди ликвидност, како и исплата на  плати и пензии. Ова не е случај карактеристичен само за нашата земја.Тоа е нормален механизам кога и се потребни  средства на државата за економска ликвидност. Сметам дека ова што го правиме во моментот е да имаме економска ликвидност, да имаме исплата на […]

Вести Изјави

ИЗЈАВИ: МАКСИМ ДИМИТРИЕВСКИ

„Од 2006 година до денеска власта на Груевски во континуитет ги крати средствата за одбраната, со што го намалува одбранбениот капацитет на земјава. Условите за работа на припадниците на Армијата на Република Македонија (АРМ) ги доведе на дното, под секое човечко достоинство. Каде се помпезно најавените инвестиции во модернизација на одбраната од 300 милиони евра? […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ВИКТОРИЈА НУЛАНД

„Работата на СЈО е од клучно значење за враќање на владеењето на правото, одговорност и вистински правен систем во Македонија, што е клучно доколку земјата сака да стане членка на ЕУ и НАТО”.

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ДУЊА МИЈАТОВИЌ

“Одлуката на Управниот суд за отфрлање на обвиненијата против Јадранка Костова, е позитивен чекор кон обезбедување ефективна рамнотежа меѓу целта на лустрацијата и целта за создавање слобода на медиуми во земјата.”

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈОХАНЕС ХАЈНДЛ

„Договор за надминување на полтичката криза мора да има што поскоро, пред почетокот на летните одмори. За Македонија е мошне важно кризата што поскоро да се надмине бидејќи таа криза не е добра за инвеститорите кои ѝ се потребни на македонската економија. Мојата улога е посредничка, а одговорноста за состојбите е на политичките лидери и од […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ

“Наместо да излезе во пресрет на оправданите барања на судската администрација, власта се обидува да ги казни вработените со намалување на платите за дури 60 отсто. Не може кон вработените во судот да се применува законот само кога се во прашање нивните обврски, а да не се применува кога се во прашање нивните права. Законот […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МЕНДУХ ТАЧИ

“По средбите на македонските политички лидери со германскиот специјален преставник Јоханес Хајндл и со заменичката на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, работите околу можните решенија за излез од политичката криза и датумот за избори ќе станат поизвесни. Странските преставници кои посредуваат во решавањето на кризата треба да имаат поцврст став, да не ги толерираат разните […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА

„Не треба да бараме нов договор, туку треба да го реализираме постојниот. Нема време за губење. Целта ни е да завршиме, а не да одложиме. Важно е да има фер и демократски избори со реформирани медиуми и со прочистен избирачки список. Значи, да профункцинираат сите елементи од Договорот од Пржино. Точно е дека побаравме специјално судско […]