Вести Изјави Македонија

Груевски: За пораз на избори најодговорен е лидерот на партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не кажува експлицитно дали ќе си поднесе оставка од лидерската позиција доколку партијата изгуби на локалните избори, но, сепак, смета дека во таков случај „одговорноста на претседателот е најголема“. – Се разбира дека најголемата одговорност ја носи претседателот на партијата секогаш – рече Груевски, одговарајќи на прашањето дали ќе си […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: ДИК да не потклекнува на притисоците на СДС

Државната Изборна Комисија не смее да дозволи да подлегне под притисоците на СДС и нејзина должност е да ги спроведе локалните референдум за мигрантите. Во спротивно претседателот на ДИК Чичаковски и сите членови кои ке гласаат за таква одлука кривично ќе одговараат. СДС ги контролира сите државни апарарти и се обидува на секој начин да […]

Uncategorized Вести Изјави Статуси

Маја ПАВЛОВСКА: Гласни сме за проблемите кои не мачат

Маја Павловска, познат текстописец и ликовен уметник, борец за правата на лицата со телесна попреченост упати отворено писмо до премиерот Зоран Заев, за решавање на проблемите на лицата со телесна попреченост, но и како граѓански активист кој секогаш јавно реагира по повод било кој вид на дискриминација : Јас, после толку години (а верувам и […]

Вести Изјави Статуси

Малчески до Груевски: “Доста е, подобро ужасен крај, отколку ужас без крај”

Никола, Иако веќе имав донесено одлука дека претстојниот период нема да настапувам јавно, сепак не можам да останам нем на последните анкети со кои се испитува јавното мислење во пресрет на Локалните избори. Се разбира тука не мислам на смешните анкетите на непостоечкиот така наречен институтот Павел Шатев. Како што меѓу првите јавно ти кажав […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Андреј ЖЕРНОВСКИ: Секогаш ќе ги ставам единството и напредокот пред личните интереси

  Почитувани сограѓани на Општина Центар, драги соборци и пријатели,   Како одговорен човек и политичар, секогаш ќе ги ставам единството и напредокот пред личните интереси. Затоа ја повлекувам независната кандидатура и давам целосна поддршка на партијата во новата битка која ни претстои. Во договор со премиерот Заев, одлучив да ја продолжам кариерата на висока […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Оливер СПАСОВСКИ: МВР во првите 100 дена

Почитувани, Во согласност со ветувањето за транспарентност и отчетност пред граѓаните, дозволете ми на денешната прес конференција да ве информирам за она што го сработивме во Министерството за внатрешни работи во првите сто дена. Следејќи ги приоритетите на Владата на Република Македонија и интересот на граѓаните, Министерството за внатрешни работи започна со спроведување на неопходните […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДИМИТРОВ: Ме доведувате во ситуација да се извинувам поради тоа што ги поправам односите кои вие ги расипавте

Додека сум ја министер за надворешни работи Република Македонија ќе води зрела надворешна политика, нема да бега од проблеми туку ќе ги решава. Мојата задача е да извлечам максимум во рамките на дадените околности. За 100 дена меѓународниот рејтинг на земјата е драстично подобрен напомена во своето излагање министерот за надворешни работи Никола Димитров на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Скопје по локалните избори ќе добие нова услужна локална власт, еднакво посветена и отворена за сите граѓани

Кандидатот за градоначалник Петар Шилегов, смета дека Град Скопје има потреба од нова градска власт, која системски ќе го реши проблемот со загадувањето, ќе подготви и ќе изработи модерни, ефикасни и еколошки решенија во јавниот превоз, ќе го зголеми процентот на зелени површини во градот и ќе овозможи алтернативни извори на енергија. -“Скопје по локалните […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ТАРАВАРИ: Ќе се кандидирам за градоначалник на Гостивар

Министерот за здравство, Арбен Таравари, изјави дека ќе се збогува со политиката доколку не успее да стане градоначалник на Гостивар. Тој изјави дека Алијансата на Албанците морала да излезе со кандидат за градоначалник, бидејќи не успеале да се договорат со помалите партии, а како најсоодветен за градоначалник на Гостивар партијата проценила дека е токму тој. […]

Вести Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ТАРАВАРИ ЗА СДК – Најверојатно, ќе се кандидирам за градоначалник на Гостивар

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе биде кандидат за градоначалник на Алијансата на Албанците за Гостивар, објави порталот „Сакам да кажам“. Според извори од партијата на Зијадин Села, по неуспешните преговори со Беса за заеднички да настапат на претстојните локални избори, тие одлучиле во Гостивар да настапат самостојно, а нивен кандидат да биде Таравари. -” […]