Вести Македонија

„Дојче веле“: Се стега обрачот околу политичките емисари во судството

Постојат докази за лица од судството кои по налог од судии спроведувале политички нарачки со цел да заштитат осомничени од предметите на Специјалното јавно обвинителство, јавува денеска македонскиот сервис на „Дојче веле“, повикувајќи се на судски извори. „Дојче веле“ јавува дека наскоро ќе бидат обелодените докази за притисоци врз судии и инструкции како да постапуваат […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Талески доби притвор под притисок на СДСМ

Судот потклекна на безкруполозниот и отворен притисок на СДСМ кој нема никаква врска со правдата и почитувањето на законите, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Кривичниот суд да му одредени куќен притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е првоосоменичен во случајот „Транспортер“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство. „Само неколку часа, […]

Македонија Став

Георгиевски: Ако ВМРО-ДПМНЕ не се реформира, може да експлодира

„ВМРО-ДПМНЕ денес е во многу критична и тешка состојба. Колку и партијата однадвор да изгледа монолитна, може да ѝ се случи таква експлозија, по што од неа ништо нема да остане. Ќе навлезе во тотално распаѓање. Балканот е полн со такви примери. Партијата тешко ќе се извлече од таквата ситуација, ако не промени нешто“, вели […]

Вести Македонија

Талески во куќен притвор, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја преиначи одлуката на судијата и му одреди куќен притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е првоосомничен во случајот „Транспортер“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), соопшти попладнево Кривичниот суд. Претходно, на Талески, кој беше на распит во судот во понеделникот, оваа недела, му беше одземен […]

Вести Македонија

Полицијата ќе снима со мобилни камери, проект на ИЦИТАП и МВР

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков и амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли денеска го помовираа новиот мобилен систем за снимање со камери што ќе ги носат сообраќајните полицајци. Станува збор за заеднични пилот проект на ИЦИТАП – Одделот за правда на САД во Македонија и на Министерството за внатрешни работи. Неговата цел е, […]

Вести Македонија

„Шарената револуција“ најавува масовен протест в понеделник во 19 часот

„Шарената револуција“ ги повика сите слободоумни граѓани в понеделник, во 19 часот, на масовен протест пред Специјалното јавно обвинителство, бидејќи, како што велат, имаат обврска да го спасат СЈО од прангите на криминалците на власт. „На оваа корумпирана и криминална власт ѝ дадовме и повеќе од доволно време да реагира и да ги слушне нашите […]

Вести Македонија

Крстот во Бутел, наместо законот за СЈО, на дневен ред на Уставниот суд в среда

Иницијативата за оценка на уставноста на законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), чие разгледување е едно од клучните барања на „Шарената раеволуција“, не е на дневен ниту на следната седница на Уставниот суд, закажана за 22 јуни. На агендата за следната седница на Уставниот суд, објавена денеска, на дневен ред повторно ќе биде иницијативата за […]

Вести Македонија

Прекинати се преговорите во Пржино – потврдија и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Партиите не се ни блиску до тоа да ги договорот условите што ќе придонесат наесен да се одржат  фер и демократски избори. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, денеска на прес-конференција, одговарајќи на новинарски прашања, рече дека преговорите се прекинати затоа што ВМРО-ДПМНЕ не сака да разговара за спорните гласачи во избирачкиот список и за регулацијата на […]

Вести Македонија

СЈО: Апсурдни се тврдењата дека мора да има „бомба“ за да бидеме надлежни за „Тврдина“

Апсурден и нелогичен е ставот и тврдењето на судијата кој ја спори надлежноста на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Тврдина“ и врз сонова на кој ги одби барањата за одредување притвор за Горан Грујовски и за мерки на претпазливост за другите четворица осомничени, меѓу кои и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, велат од […]

Вести Македонија

Кривична пријава од СДСМ против судијката Поп-Стефанија за случајот „Тврдина“

СДСМ ќе поднесе кривична пријава за судијката Александра Поп-Стефанија за одлуката да го прогласи Специјалното јавно обвинителство за ненадлежно за случајот „Тврдина“ – уништување на опрема за прислушување. – Во името на заштитата на правото и на законите, СДСМ ќе побара преиспитување на нејзината работа, како и на работата на претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски. […]