Вести Македонија

Орав: Партиите да најдат решение за кризата во следните денови, а не недели или месеци

Европската Унија е длабоко загрижена поради политичката криза која наместо да се решава, се најде во ќор-сокак, соопшти денеска во Скопје евроамбасадорот Аиво Орав, придружуван од амбасадорите на земјите членки на Унијата. – Помина повеќе од еден месец откако Собранието повторно се свика. За жал, не видовме прогрес за решавање на политичката криза во земјата. ЕУ е […]

Вести Македонија

ОЈО Скопје отвори истрага против 13 вработени во Агенцијата за катастар

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет против 13 лица, вработени во Агенцијата за катастар, кои се товрат за злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, осомничените во периодот 1 јануари 2013 до 16 март годинава на клиенти им наплаќале административна такса во готово, а парите потоа ги земале […]

Вести Македонија

По тензичната вечер, СПУКМ соопшти дека сепак избрале претседател

Нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ со освоени 3.851 глас е Давор Поповски, објавија утрово од СПУКМ. Оттаму велат дека вкупно гласале 5.264 студенти. Од СПУКМ соопштуваат дека изборниот процес се одвивал фер и демократски, освен, како што велат, скандализирањето на политички мотивираниот „Студентски пленум“, кое најостро го осудија. Припадници на Единицата за брзо распоредување […]

Вести Македонија

Тензично пред СПУКМ: Полицијата ги турка студентите од „Студентски пленум“

Припадници на Единицата за брзо распоредување и оклопни возила се распоредени пред седиштето на СПУКМ каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од денешното гласање за избор на претседател на Студентскиот парламент. Специјалците ги туркаат студентите за да го ослободат просторот пред СПУКМ каде што членовите на „Студентски пленум“ веќе неколку часови чекаат […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“: СПУКИМ со специјалци насилно ги собра кутиите од гласањето

„Студентски пленум“ на својата страница на „Фејсбук“ ги повикува сите студенти и граѓани да одат пред студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, затоа што, како што пишуваат, членови на СПУКИМ, заедно со припадници на специјалните полициски сили, насилно ги грабнале гласачките кутии од денешните избори. „Сите пред „Кузман“ студентскиот дом. Пред 20 минути насилно беа украдени […]

Вести Македонија

Заев и Бошкоски ја потпишаа „Платформата за демократска Македонија“

Лидерите на СДСМ и на Обединети за Македонија, Зоран Заев и Љубе Бошкоски денеска на заедничка средба ја потпишале „Платформата за демократска Македонија“ и договориле соработка меѓу двете партии, соопштија попладнево од СДСМ. На средбата, Заев и Бошкоски разговарале за „соработката во рамките на широкиот демократски фронт“ и за надминувањето на политичката криза преку одржување […]

Вести Македонија

Бојкот на Студентскиот пленум на гласањето за претседател на СПУКМ

Од Студентскиот пленум велат дека сега е нелогично да има избори, бидејќи веќе е најавено оти во септември треба да се менува Статутот за студентското дејствување, укажувајќи дека е нарушена тајноста на гласањето, затоа што на избирачките места нема паравани. СКОПЈЕ (АА) – Членовите на Студентскиот пленум денеска на Универзитетот Свети Кирил и Методиј во […]

Вести Македонија

Димитриев: Очекувам прашањето за избирачкиот список наскоро да биде затворено

Премиерот Емил Димитриев денеска на седницата за пратенички прашања во Собранието рече оти се надева дека разговорите што ги водат политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, околу прочистувањето на избирачкиот список, наскоро ќе завршат, со услогласување на нивните ставови и ова прашање ќе биде конечно затворено. – Информиран сум дека предмет на разговори помеѓу политичките партии […]

Вести Македонија

Тодоров и Попоски и официјално нови вицепремиери на Владата

Министрите за здравство и за надворешни работи, Никола Тодоров и Никола Попоски, покрај раководењето со двата ресори, ќе ја извршуваат и функцијата вицепремиер на Владата. Тие, како што може да се види на интернет-страницата на Владата, и официјално се назначени за заменици на претседателот на Владата, Емил Димитриев. Ваквата одлука, според информациите на дел од медиумите, […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЗОРАН ЗАЕВ

„Кризата во земјава треба час поскоро да заврши. Неопходно е обезбедување на владеење на правото и реализирање на регуларни, фер и веродостојни избори преку исполнување на сите услови. Потребна е влада што успешно ќе спроведе фер избори, на кои граѓаните ќе имаат доверба дека ќе ја обезбеди нивната слободна волјата во целост и ќе го гарантира нивното […]