Македонија Став

Епицентар: СУДБИНАТА НА СЈО

Како тргнале работите со блокадите и опструкциите на власта кон Специјалното јавно обвинителство, придружена со хистеричната оркестрација на провладините медиуми во оцрнувањето на тимот на Катица Јанева, логично е да се очекува еден ден и самото СЈО да се најде на обвинителна клупа. Против негови членови веќе се поднесени неколку кривични пријави и нема ден […]

Вести Македонија

„Шарена револуција“: Зошто да прават парк за мајмуни кога си имаме златно Собрание

„Уметничка слика“ која ги прикажува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со неговите најблиски соработници зад решетки, носеа демонстрантите на вечерашниот протест на „Шарената револуција“. Тие на овој начин ги исмејаа нарачаните слики што треба да бидат поставени во седиштето на партијата. Демонстрантите од пред #СЈО се движат кон Влада на РМ #ШаренаРеволуција #протестирам pic.twitter.com/BPWgiMhGLe — META.mk […]

Вести Македонија

Ристовска: Сè уште нема одговор за тоа како Иванов дозна за тајните предмети на СЈО

„Очекуваме и веруваме дека претседателот ќе ги почитува своите уставни обврски и дека ќе овозможи реализација на владеење на правото. Сè уште го очекуваме одговорот на прашањето што му го упативме, во врска со тоа од каде Иванов има информации за наши тајни предмети“, изјави на денешната прес-конференција Ленче Ристовска, обвинителка и портпаролка на Специјалното јавно […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да поддржиме политички мотивирано работење

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието го изгласаа законот за формирање на Специјалното јавно обвинителство и го поддржаа буџетот од 4 милиони евра, кој го побара Катица Јанева, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски. Од владејачката партија истакнуваат дека јасно кажале дека нема да дадат поддршка на непрофесионално, селективно […]

Вести Изјави Македонија

ИЗЈАВИ – Дамјан Манчевски

–” Една од најголемите придобивки од Договорот од Пржино е формирањето на Специјалното јавно обвинителство, наводно поддржано од сите четири политички партии. Суштинска цел на постоењето на СЈО е да се врати владеењето на правото и правната држава и законот да важи за сите еднакво. Една година потоа, опструкциите на работата на СЈО од страна на власта продолжуваат. Опструкциите […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ – Ваутер Пломп

“Мора да се почне со имплементација на реформите, но најбитно сега е да се фокусираме на три принципи на процесот – инклузивност, односно вклучување на сите страни, транспарентност и одговорност. Соработката меѓу двете земји е интензивирана поради претседателството на Холандија со ЕУ, но и поради грижата за иднината на Македонија. – Холандија го прави ова […]

7 дена Вести Македонија

Павле Богоевски: Од Фејсбук на улица!

    Павле Богоевски, ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА „Откако Чавков повторно се врати на функцијата – министер за внатрешни работи, полицијата отворено е непријателски настроена кон Шарената револуција. Значи, противправно ни го ограничува местото до каде можеме, а каде не можеме да се движиме. Многу е поголема репресијата од аспект на легитимирање луѓе по протест, нивно повикување во станица… […]

Вести Македонија

Закани со притвор за битолските демонстранти од „Шарената револиција“

„Ако одиш на протести и ако ја шараш Општината ќе те притворам“. Вака инспектор од СВР Битола му се заканил на тутунарот Кире Неделковски, кој денеска беше повикан на распит во полиција. Неделковски, кој во 2010 и 2011 година беше водач на протестите на тутунарите тврди дека на информативниот разговор во полиција денеска добил директни […]

Вести Македонија Ударни вести

Јанева најави нова прес-конференција за утре во 10 часот

Специјалното јавно обвинителство утре, со почеток во 10 часот, ќе одржи прес-конференција. Во дописот од кабинетот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не е наведено која ќе биде темата на прес-конференцијата. На последната прес-конференција, одржана на 21 април, СЈО го отвори случајот „ТНТ“, кој се однесуваше на уривањето на објектот „Космос“ во сопственост на Фијат Цаноски. Во […]

Македонија Став

Ѓорге, оди си мадро, голем е резилот!

   Пишува: Синиша Станковиќ  Последниве години, десетици пати сакав да Ти напишам порака или писмо, со најдобронамерен предлог – самиот да се повлечеш од функцијата и да ѝ се вратиш на професурата (иако и таму, ќе мора машки да го издржиш гневот на чистите студентски души, чија доверба ја изневери, долносувајќи се и поданички служејќи и на […]