Вести Македонија

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз, почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Курбан-бајрам се одбележува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-бајрам, а го означува денот кога е комплетиран светиот Куран. Поглаварот на Исламската […]

Вести Македонија

ВО СКОПЈЕ СЕ ИЗМЕРЕНИ ВКУПНО 9 ПОТРЕСИ

Според Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), вчера во Скопје и во околината се измерени вкупно девет потреси. Најсилниот бил во 15.10 часот, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала. Првиот земјотрес бил измерен во 6.58 часот, со јачина од 4,2 степени, а следниот во 7 часот имал јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала. Најсилниот потрес се […]

Вести Македонија

ПРИ ПАНИКА ОД ЗЕМЈОТРЕСИТЕ, ПОВРЕДЕНИ СЕ И ЗГРИЖЕНИ ОКОЛУ 50 ЛИЦА

По денешните неколку последователни земјотреси, повредени се околу 50 граѓани на Скопје. Според информациите на zdravstvo24.mk над 30 пациенти се со скршеници на рацете и нозете, расекотини и тие попладнево се примени во Клиниката за хируршки болести св.Наум Охридски. Десетина пациенти се третирани во ГОБ 8 септември. Лекари од болницата информираат дека се уште се прават […]

Вести Македонија

ЗЕМЈОТРЕСИТЕ ВО СКОПЈЕ ГИ ВОЗНЕМИРИЈА ГРАЃАНИТЕ

  Силен земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала попладнево го потресе Скопје и околината. Граѓани возменирени излегоа на улиците, а има и извештаи за напукнати ѕидови и помали штети. Ова е трет земјотрес, но значитечно посилен од двата кои се случија утрово – првиот во 6.58 часот со јачина од 3,9 степени […]

Вести Македонија

Клучна недела за СЈО: В четврток нов извештај, в петок судење за „Пуч“

Неделава, според досега најавената агенда, се закажани два клучни  настани поврзани со работата на Специјалното јавно обвинителство. Првиот е поднесувањето на новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО, на 15 септември, а вториот е закажаното рочиште во Кривичниот суд за случајот „Пуч“, следниот ден. Јанева вториот извештај ќе го поднесе на годишнината од нејзиното назначување за […]

Вести Македонија

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПСКО ЕПИЦЕНТРАЛНО ПОДРАЧЈЕ

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на три километри североисотчно од Скопје, во околината на селото Црешево, на длабочина од 2 километри. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека утрово биле регистрирани серија земјотреси […]

Вести Македонија

ПОЧИНА МАКЕДОНСКАТА РЕЖИСЕРКА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

Денеска во Берлин, на 43-годишна возраст почина македонската режисерка, сценаристка, драматург и театарски критичар, Билјана Гарванлиева. Со само четири документарни филма (работеше на петтиот) во текот на последните десет години успеа да отиде на бројни фестивали низ светот, да освои бројни награди, да ја претстави Македонија, да зборува за документаристиката, но и да се залага […]

Вести Македонија

ПРОПАДНА И ТРЕТИОТ ОГЛАС НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА БАРОКНА ФАСАДА НА ДОМ “ИБНИ ПАЈКО”

Пропадна и третиот оглас на Град Скопје за изработка на основен проект за барокна фасада на зградата „Ибни Пајко“. И овојпат до комисијата не стигнала ниту една понуда, а архитектите во целост уште еднаш го испочитуваа повикот за бојкот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), објави СДК. Од Градот не кажаа дали и кога […]

Вести Македонија

Илиевски, Габер – Дамјановска и Јанкуловски кандидати за избор на судија во ЕСЧП

Јавниот обвинител Јован Илиевски, уставната судијка Наташа Габер – Дамјановска и амбасадорот на Република Македонија во Ватикан, Звонимир Јанкуловски се тројцата кандидати за избор на судија во Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур од Македонија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. Листата со тројцата кандидати, како што информираат од МНР е доставена од […]

Вести Македонија

Прва одлука на ад хок телото за медиуми: Казна за МРТ поради емитување на владини реклами

Ад кох телото за следење на медиумите во предизборниот период ја донесе својата прва одлука, односно поднесе предлог за изрекување на прекршочна казна за Првиот програмски сервис на Македонската радиотелевизија (МРТ 1), поради емитување на владини реклами. „Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, по поднесениот предлог од Привремената комисија за следење на медиумското претставување […]