Изјави Македонија

Рената Јајоска, демонстрант

“ Ќе протестираме се додека нелегитимниот претседател не ја повлече аболицијата. Нема да дозволиме фикусот Иванов да биде давеничката сламка на Груевски. Нема да дозволиме од Република Македонија да направат Контрарепублика.”

Вести Македонија Текстови

„ЦИВИЛ“: Да престане политичкиот прогон на активистите за човекови права

ЦИВИЛ Центар за слобода „ЦИВИЛ“ денеска ги осуди сите постапки со кои се газат слободата на изразување и правото на протест и изрази солидарност со сите активисти за човекови права кои се под репресија на власта. Од организацијата побараа политички монтираните процеси, притисоците и заканите во кои се инволвирани институциите мора да престанат еднаш за […]

Вести Македонија Текстови

Иванов: СЈО е одговорно за атмосферата на конфликт

Претседателот Ѓорге Иванов се уште смета дека одлуката за помилување е исправна, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Иванов, на прашање на весникот дали повторно би донесол одлука за помилувања, вели:„Да!“. – Оваа атмосфера на конфликт е дело на Специјалното обвинителство. Тоа истражува селективно само против владејачката партија – вели Иванов, додавајќи дека опозицијата, не […]

Вести Македонија

По Пировска, и Најчевска повикана во полиција да даде изјава

Професорката Мирјана Најчевска денеска за „Мета“ потврди дека добила покана утре да се појави на полициската станица „Беко“ да даде изјава. – Не знам за што ме товарат. Не сум направила ништо што е надвор од тоа што претставува мирно протестирање. Најверојатно власта очекува демонстрациите да станат насилни. По еден месец протестирање демонстрациите се уште […]

Вести Македонија Текстови

ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА: Ве плаши будењето на народот, изгубени сте

Притисокот треба да биде насочен кон мафијата и не треба да се очекува Ал Капоне да седи во влада, туку да оди кај што му е местото. Ова беше едно од проширените барања на „Протестирам“ кое Бојан Маричиќ од Македонски центар за европско образование го соопшти на протестот пред Собранието. Тој ги повтори барањата на […]

Македонија Став

Визии

Велат дека бившиот премиер Никола Груевски, соочен со тешки обвинувања од страна на Специјалното јавно обвинителство, ноќите ги минувал во бунило: постојано халуцинирал некакви параноични проекти за спас на македонската економија, која што тој ја доведе на питачки стап. Еднаш сонувал како селското граѓанство го вратил во камени пештерски фарми, друг пат како кравите даваат […]

Вести Македонија Текстови

Основниот суд ги одби мерките кои СЈО ги бараше за осомничените во случајот „ТНТ“

Кривичниот суд ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство за одземање на патните исправи на првоосомничената градежна инспекторка од општина Гази Баба и на останатите тројца осомничени во случајот „ТНТ“. „Во однос на случајот во јавноста познат како „ТНТ“, судија на претходна постапка по разгледување и ценење на предлогот како и по сослушување на четворицата […]

Вести Македонија Текстови

Одложена расправата за Македонија во Брисел, Кундерс повика на консензус на сите партии

Советот за надворешни работи на Европската унија ја одложи расправата за состојбата во Македонија за 20 јуни, бидејќи министрите на Германија и Велика Британија, кои побараа да се дискутира ова прашање, не биле присутни на крајот на состанокот. Велика Британија и Германија претходно побараа ова прашање да се најде под точката „разно“ на денешниот состанок […]

Вести Македонија Текстови

Иванов и Ципрас разговараа за мигрантите и за политичката криза

Претседателот Ѓорге Иванов за време на работната посета на Турција, каде учествува на Светскиот хуманитарен самит што се одржува во Истанбул, се сретна сo премиерот на Грција, Алексис Ципрас со кого разговараше на повеќе теми во контекст на билатералните односи, предизвиците од мигрантската криза и актуелните политички и економски состојби во двете земји. „Во однос на билатералните […]

Вести Македонија

За каква влада преговараат: Техничка, коалициска, концентрациона, привремена…

Некаков вид преодна влада, до следните парламентарни избори, сигурно ќе има, судејќи по изјавите и на власта и на опозицијата. Директорот на Центарот за комуникации на владејчката партија, Иво Котевски, вчера за „Мета“ изјави дека партијата  е подготвена и има намера да го почитува Договорот од Пржино, кој предвидува формирање на техничка влада за организирање […]