Вести Македонија

Драма околу наградите „4 Ноември“ во Битола: Дали Талески може да дава признанија?

Вистинска драма се случи денеска на седницата на општинската комисија за доделување на наградите „4 Ноември“ во Битола, кога советничката од ВМРО-НП, Габриела Илиевска, како член на комисијата, одби да гласа и јавно ги повика добитниците да не земаат награди од рацете на осомничениот градоначалник Владимир Талески. Деветчлената комисија, во отсуство на Илиевска, сепак, донесе […]

Вести Македонија

СЛУЧАЈОТ “ПУЧ” ОДЛОЖЕН, ЖЕСТОКА КАВГА ВО СУДОТ

Жестока расправија меѓу специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и судијката Љубинка Башевска ја вжешти атмосферата на денешното рочиште од случајот „Пуч“, кое повторно е одложено, овојпат на неопределено време. Причина за кавгата и за реакцијата на Јанева беше назначувањето на две нови судијки поротници, кои немаат безбедносен сертификат поради што Башевска и го одложи рочиштето. […]

Вести Македонија

Спасов, Стамов, Јовановиќ, Урко, Зекиров – сообраќајките и бегањето како неславна навика

Дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, не е единствениот функционер од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ што учествувал во сообраќајна несреќа и побегнал од местото на настанот. Претходно, вакво поведение манифестираа двајца градоначалници на владејачката партија, кои, како и Спасов, побегнаа, еден од местото, а друг од одговорноста за сообраќајните несреќи во кои учествуваа, […]

Вести Македонија

Одложен почетокот на Пуч: Судијките немале безбедносен сертификат

Почетокот на судскиот процес за предметот Пуч, денеска повторно е одложен, поради тоа што две судијки немале безбедносен сертификат.  Како што соопшти претседателката на советот, судијката Олга Крстевска, на сопствено барање е изземена од постапката, а на нејзино место е поставена Вања Штерјова, која заедно со судијката Лилјана Ивановска Кочовски се уште немаат безбедносен сертификат. […]

Вести Македонија

Министерството за култура ја укина забраната на ЗАМП

Министерството за култура соопшти дека донело решение за запирање од извршување на одлуката на Собранието на ЗАМП со која се забранува емитување авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување бидејќи е оценето оти не е во согласност со одредбите од Законот за авторското право и сродните права. – Министерството за култура, во согласност со […]

Вести Македонија

Денеска нов обид за почеток на судењето за случајот „Пуч“

Денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да се одржи рочиште од судскиот процес за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски. Тие се товарат за шпионажа, неовластено прислушување и за насилство врз претставници на највисоките државни органи. […]

Вести Македонија

Државата со ново задолжување од 61,3 милиони евра!

Државата денеска ќе се задолжи со 61,3 милиони евра кај домашните банки и осигурителни компании. Според Министерството за финансии, околу 10,5 милиони евра од вкупната сума се со рок на достасување од шест месеци, 39,9 милиони евра доспеваат за една година, 5,5 милиони евра за две години, а 5,7 милиони евра за 15 години. Врз основа на доспеани […]

Вести Македонија

#Одговорност е учебници без грешки, говор на омраза и без навреди

Многу нелогичности, како и стручни, јазични и дидактички грешки честопати се забележуваат во учебниците за основните и за средните училишта, па дури и во тие што се користат на факултетите. Изминативе години имаше повеќе скандалозни случаи со литература за основци, средношколци, па и за студенти, во која има смешни дефиниции, погрешни равенки, збунувачки материјали и содржини кои […]

Вести Македонија

Наумов: Јавниот долг ги надмина критичните 50 проценти од БДП

Министерот за финансии, Кирил Миноски, и официјално објави дека јавниот долг изнесува 4 милијарди и 760 милиони евра или 50,6 проценти од домпашниот бруто-производ (БДП), се вели во соопштението од кабинетот на дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов. – За само девет месеци, јавниот долг е зголемен за 532 милиони евра. Во текот на 2016 година, јавниот […]

Вести Македонија

СЕК предупредува да не се заплашува Богоески

Американската Комисија за хартии од вредност испратила писмо со кое известува дека не смее да се врши притисок врз лица кои се јавуваат како сведоци во судски постапки во САД. Повод: тужбата на Ахмети и Џафери, информира Дојче веле. Поранешниот разузнувач Слободан Богоевски треба да добие заштита поради својството на сведок кое го има во […]