Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски за договорот со Фронтекс: Засекогаш ќе владее срамот над предавниците на бугарската кауза!

Сподели:

 

Бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, денеска ги нападна политичките партии во Бугарија ДПС, ГЕРБ, Продолжуваме со промените и Демократска Бугарија поради потпишувањето на договорот со Фронтекс меѓу Европската Унија и С Македонија, кој беше потпишан вчера на македонски јазик за време на посетата на претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен на Скопје.

Џамбаски во објава на Фејсбук ги обвини бугарските политички партии кои обезбедија пратенички места во новиот парламент на земјата дека дозволиле легитимирање на „лагата македонски јазик“.

 

 
„Вчера Урсула фон дер Лајен и Димитар Ковачевски потпишаа договор за управување со границите. Се потпиша и на ‘македонски’, без фусноти, без посебни мислења. Ова го потенцира и претседателката на ЕК дека договорот е потпишан на македонски, како што вети.
Македонците сега слават поради неуспехот и нихилизмот на овие 170 претставници кои, според него, ги отпишале бугарската историја, јазик и култура.
 

„Браво Борисов, Петков, Иванов и Карадај. Влеговте во историјата, покрај Георги Димитров, Кимон Георгиев, Трајчо Костов и другата комунистичка ништожност. Тие, како тебе, направија се за да им угодат на странските господари и да ја пречкртаат светата кауза на Бугарите со генерации – Македонија. Не е изненадување. Вие сте нивни достојни наследници и проекции. Срам и срам што дозволивте Македонците да се гостат на сметка на бугарската чест и достоинство. Плукате по случајот на Климент Охридски, браќа Миладиновци, проф. Лубомир Милетиќ и сите познати и непознати Бугари кои придонеле за развојот на бугарската култура и јазик, кој веројатно наскоро ќе испадне `македонски`. Засекогаш ќе владее срамот над предавниците на бугарската кауза! – напиша Џамбаски.

 
Сподели: