Филипче: Олабавување на мерките – полициски час од 24 до 5 часот наутро

Сподели
 
“Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки, кои ги предложив на Главниот координативен кризен штаб, изјави министерот за здравство, Филипче.
 
Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.
 

1.Да се скрати рестрикцијата на движење, односно полицискиот час да трае од 24 часот до 05 часот наутро.

 
2.Угостителските објекти да работат до 23:30 часот, да се укине забраната за работа на фитнес центрите и теретаните.
 
.3Органзирање на настани на отворено и затворено со почитување на протоколите од 2020 година, односно присуство на 30 % од целосниот капацитет.
 
4.Капацитетот на градинките се зголемува на + 5 дечиња, односно од 15 на 20 деца во група.
 
5.Здравствените работници ќе може да ги искористат старите и новите годишни одмори.